Papež František při dnešní audienci pro italské Fórum rodinných asociací zdůraznil, že radost z bytí rodinou spočívá v konkrétní realitě jejích členů, kteří se každý den snaží jít kupředu ve stylu prostoty a služby. Papež vyzval k dobré politice pro rodiny a s rodinami a požadoval konkrétní rozhodnutí pro zvrácení negativního trendu porodnosti: "Potřebujeme děti".
Hlas "schopný interpretovat realitu a potřeby italských rodin, zejména těch s více dětmi, které jsou nespravedlivě trestány". Takto definuje papež František Fórum rodinných asociací, které přijal dnes dopoledne na audienci v Klementinském sále Apoštolského paláce. Rodiny, které svědčí především o "radosti být rodinou", což je, jak vysvětluje papež, ústřední poselství exhortace Amoris laetitia, o radosti, která může procházet šťastnými i bolestnými okamžiky, klidnějšími i těžšími, někdy až drsnými obdobími.
"Všemi těmito situacemi může procházet radost, protože se nachází na hlubší úrovni, a ta pramení právě z toho, že jsme rodina, vnímaná jako dar, s niterným pocitem vděčnosti. Vděčnost, která je adresována především Bohu a pak našim předkům, prarodičům, praprarodičům, rodičům, ale samozřejmě také dětem a vnoučatům, protože ti nejmenší obnovují amoris laetitia ve starých i dospělých."
A "jestliže má každá rodina svou vlastní cestu a historii", právě styl prostoty a služby svědčí o radosti z toho, že jsme rodina, dodává František, který dále povzbudil italské Fórum, aby "na základě církevní nauky a sociální praxe podněcovalo dobrou politiku pro rodiny a s rodinami". Tato snaha se uskutečňuje prostřednictvím dialogu "se všemi institucemi odpovědnými za rodinnou politiku" v rámci hledání společného dobra.
"Křesťanská rodina - ale řekl bych, že každá rodina založená na lásce - je otevřená a pozorná vůči tomu, co se děje mimo domov, snaží se být vstřícná a solidární, počínaje nejbližšími sousedy až po širší společenskou úroveň, stejně jako dbá na dění v jiných zemích a na jiných kontinentech. Rodina je povolána k tomu, aby byla faktorem bratrství, faktorem sociálního přátelství, ukotveným na jejím území a zároveň otevřeným světu."
Podle papeže je pak politická angažovanost "jediným způsobem, jak dosáhnout zvratu v trendu porodnosti" a překonat demografický propad.
"Už jsem to říkal, ale chci to znovu zopakovat: zažíváme vážnou demografickou zimu a musíme na to reagovat, ze všech sil, přesvědčovat prací a myšlenkami. Můj sekretář mi vyprávěl, že onehdy šel po Svatopetrském náměstí a viděl paní s dětským kočárkem... Dívala se dovnitř, ale tam seděl pejsek... Je to symbol, proto to říkám. Chce to děti. Potřebujeme děti."
Papež proto poděkoval Fóru za iniciativy, jimiž se snaží více přiblížit problematiku porodnosti, a za bdělost "nad prací odpovědných institucí", která je prováděna konstruktivním způsobem, s "realistickými a zdokumentovanými návrhy, s nabídkou rad nadstranických odborníků ".
"Vydejte se po těchto dvou cestách: radostné svědectví o tom, že jste rodina, a úsilí o dobrou politiku pro rodiny a s rodinami. Ale musím dodat: starejte se o sebe jako pár i jako rodina! Najděte si čas na modlitbu, na dialog mezi manželi a dětmi a na společný život v církvi."
Rodiny, které se chtějí angažovat na asociativní a společenské úrovni, musí "živit duchovní život a manželskou a rodinnou spiritualitu", uzavřel papež František, poukázal na příklad blahoslavených manželů Luigiho a Marie Beltrame Quattrocchiových a svěřil rodiny pod ochranu Panny Marie a svatého Josefa.