Papež František dnes udělil soukromou audienci členům lékařského odvětví, které působí v rámci zdravotnické pastorace římské diecéze. V Klementinském sále Apoštolského paláce přijal ředitele třinácti velkých římských nemocnic spolu s jejich lékařskými zástupci, za doprovodu nemocných, dobrovolníků a delegace sportovního klubu Lazio.
Cílem této audience, která je jednou z akcí Světového dne nemocných, jenž se slaví v sobotu 11. února, bylo upozornit na to, čeho dosáhla zdravotnická pastorace římské diecéze. Ke kampani v její lékařské oblasti se hlásí také sportovní klub Lazio, který ji plně podporuje a účastní se iniciativy "Vyhrajme společně nad bolestí", v jejímž rámci hráči v sobotu na římském Olympijském stadionu proti Atalantě vyběhnou na hřiště a uskuteční první osvětovou akci.
Lékařská oblast, která se zrodila v září 2020 v rámci zdravotního pastoračního úřadu římské diecéze, si všímá obtížné dostupnosti péče pro pacienty. Zapojila proto různá nemocniční zařízení, aby vytvořila plodnou součinnost mezi katolickou církví, nemocnicemi a regionem Lazio (Latium). V loňském roce byl totiž vytvořen tzv. Diecézní stůl pro zdraví (Tavolo Diocesano Sanità), v němž zasedají generální ředitelé třinácti římských nemocničních zařízení, v návaznosti na slova papeže Františka o důležitosti zachování a podpory "bezplatných zdravotních služeb". Právě na tyto aspekty papež František upozornil ve své promluvě:
„Vaše práce, drazí přátelé, se zrodila z toho, že jste dokázali proměnit zkušenost utrpení v blízkost k bolesti druhých a překonali jste pokušení uzavřít se do sebe (…). Spolu s vámi bych proto chtěl ve světle Božího slova zdůraznit tři důležité postoje této cesty: za prvé, přiblížit se trpícím; za druhé, dát hlas neslyšenému utrpení; za třetí, stát se angažovaným kvasem lásky“.
Je důležité přiblížit se k těm, kdo trpí, a nabídnout jim naslouchání, lásku a přijetí. Tato vnímavost roste tím více, čím více se necháváme zapojit do setkání s trpícími, vysvětloval papež. Dále je podstatné, abychom propůjčili hlas nevyslyšenému utrpení těch, kteří ve své nemoci zůstali sami, bez ekonomické a morální podpory, snadno vystaveni zoufalství a ztrátě víry. Naše města a společnosti jsou totiž mnohdy hluchá k soucitu, podotkl.
„A přejděme ke třetímu postoji: stát se kvasem milosrdné lásky znamená také "navazovat kontakty". Jakým způsobem? Jednoduše tím, že sdílíme styl bezplatnosti a vzájemnosti, (…) a díky tomu kolem nás roste "síť", která neuchvacuje, ale osvobozuje, síť tvořená rukama, které se sepnou, pažemi, které spolupracují, srdci, která se spojují v modlitbě a soucitu. I uprostřed nejprudších vln se tato síť rozšiřuje, ale neroztrhne se a umožňuje vytáhnout na břeh ty, kterým hrozí potopení a utonutí. A nezapomínejme, že příklad těch, kteří se chopí iniciativy, pomáhá i ostatním, aby našli odvahu se zapojit, jak ukazuje vaše přítomnost zde: nemocní lidé, zdravotníci a členové světa sportu, spojeni společným závazkem pro dobro lidí. Vytvářet sítě znamená spolupracovat jako údy jednoho těla (srov. 1 Kor 12,12-27). Utrpení jednoho se stává utrpením všech a přínos každého je přijímán všemi jako požehnání“.
Nedejte se odradit, vyzýval Svatý otec, navzdory překážkám a nedorozuměním. V takových případech se podívejte do očí trpícího bratra nebo sestry, v jejichž tváři se na vás dívá sám Ježíš, který chtěl sdílet naši slabost, naši křehkost, až za nás zemřel, a který nás jako vzkříšený nikdy neopustí! Právě v něm nacházíme sílu nevzdávat se ani v těch nejtěžších chvílích, vyzdvihl papež František a obrátil se k přítomným nemocným:
„Ve vaší slabosti a křehkosti jste blízko Božímu srdci. Pochopit křehkost, pohladit křehkost, utěšit křehkost: to je cesta, kterou se musíme vydat“.