Na dnešek připadá Světový den vody, který před třiceti lety vyhlásila OSN. Papež František zaslal poselství účastníkům devátého Světového fóra o vodě, které probíhá v Dakaru a na němž jej zastoupil dočasný prefekt vatikánského Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, kard. Michael Czerny.
„Náš svět žízní po míru, nedělitelném dobru, které je založeno především na uspokojování základních a životně důležitých potřeb každého člověka. Voda je proto cenným přínosem pro mír. Z tohoto důvodu ji nelze považovat za pouhé soukromé zboží, které přináší zisk obchodníkům a podléhá zákonům trhu“, píše papež v úvodu poselství a pokračuje:
„Právo na pitnou vodu a hygienu navíc úzce souvisí s právem na život, které je zakořeněno v nezcizitelné důstojnosti lidské osoby a je podmínkou pro výkon ostatních lidských práv. V důsledku toho má svět vážný sociální dluh vůči chudým lidem, kteří nemají přístup k pitné vodě, ale také vůči všem těm, jejichž tradiční zdroje pitné vody byly nenávratně znečištěny, zničeny zbraněmi anebo vyschly v důsledku špatného lesního hospodaření“.
„Více než dvě miliardy lidí dnes nemají přístup k pitné anebo užitkové vodě“, upozorňuje František a dodává: „Uvědomte si, jaké praktické důsledky to může mít zejména pro pacienty ve zdravotnických zařízeních, rodičky, vězně, uprchlíky a vysídlené osoby“.
Papež proto vyzývá politické a hospodářské představitele, manažery, různé správní orgány a všechny, kteří řídí výzkum, financování a využívání přírodních zdrojů a zejména vody, aby s odhodláním, poctivostí a v duchu spolupráce důstojně sloužili společnému dobru. „Voda je pro nás darem od Boha a společným dědictvím, jehož univerzální určení musí být zajištěno pro každou generaci“, vyzdvihuje římský biskup. „Hospodaření s vodou udržitelným způsobem a pomocí účinných a podpůrných institucí je tedy nejen příspěvkem k míru, ale také způsobem, jak uznat tento dar stvoření, který nám byl svěřen, abychom o něj mohli společně pečovat“, uzavírá papež v poselství na Světové fórum o vodě.