V poselství k 99. světovému dni misií, jehož mottem je: „Misionáři naděje mezi národy“, Svatý otec připomíná, že každý pokřtěný je povolán být „poslem a hlasatelem naděje“. Povzbuzuje nás, abychom tento úkol začali plnit obnovením osobní modlitby a nezapomínali na důležitou roli církevního společenství. Světový den misií se bude letos v katolické církvi slavit 19. října.
Papež František začíná své poselství připomínkou základního poslání všech pokřtěných „být jako Kristus posly a tvůrci naděje“. Vyzývá nás, abychom se společně zamysleli nad některými aspekty misionářské sounáležitosti, které mohou pomoci společně vytvořit „novou evangelizační éru církve, která je poslána oživit naději ve světě zatíženém temnými stíny“.
Svatý otec připomíná, že vzorem v tom, jak být „misionářem naděje“ i v těch nejtěžších podmínkách, je Ježíš, který i dnes „pokračuje ve službě lidstvu prostřednictvím svých učedníků“. Papež povzbuzuje dnešní křesťany, aby se cítili být Kristovými apoštoly a společně tvořili církev, která nezůstane statická, ale bude přítomná ve světě. „Kéž všichni pokřtění, Kristovi učedníci-misionáři, nechají zazářit jeho naději ve všech koutech země!“, povzbuzuje. František dále vybízí, abychom při přinášení Krista nezapomínali na ty nejpotřebnější a vyloučené ze společnosti, a to i proto, že „jsou to často oni, kdo nás učí, jak žít s nadějí“.
Svatý otec zdůrazňuje úlohu misionářů, kteří odcházejí za hranice svých národů, aby hlásali Krista v těch částech světa, kde je jich nejvíce zapotřebí. „Váš život je konkrétní odpovědí na příkaz Zmrtvýchvstalého Krista, který poslal své učedníky, aby přinesli evangelium všem národům."
Poukazuje na to, že křesťanská společenství, oživovaná nadějí, která vychází z Krista, se mohou stát znamením „nového lidství“ ve vyspělém světě, v němž převládá častější pocit ztráty a opuštěnosti starých lidí, lhostejnost k těm, kteří potřebují pomoc, úbytek lidských vztahů ve prospěch digitálních spojení a podřizování života kritériu efektivity. „Evangelium žité ve společenství nám může navrátit celistvé, zdravé a vykoupené lidství,“ tvrdí Svatý otec.
Papež v poselství také připomíná postavu Božího služebníka kardinála Van Thuana a cituje jeho slova, že „člověk, který doufá, je člověk, který se modlí“. Zdůrazňuje, že vietnamský duchovní, který zažil dlouholeté věznění komunistickým režimem, je příkladem člověka, který našel zdroj naděje v modlitbě a eucharistii.
„Nezapomínejme, že modlitba je první misijní činností a zároveň ‚první silou naděje‘“, píše Svatý otec a vybízí k obnově osobní modlitby s Božím slovem, zejména se žalmy, které nazývá „velkou symfonií modlitby“, složenou působením Ducha Svatého.
František zdůrazňuje, že misijní činnost spočívající v předávání a formování zralé víry vyžaduje společenství a jednotu v modlitbě a jednání. Zdůrazňuje tuto misijní synodalitu církve a také službu Papežských misijních děl, která podporuje misijní odpovědnost pokřtěných. Povzbuzuje všechny pokřtěné, aby vydávali svědectví o víře, a vybízí k osobnímu svěřování se Panně Marii.
Český překlad celého znění poselství připravujeme.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce