O slavnosti Seslání Ducha svatého (5.6.) vstupuje v platnost nová apoštolská konstituce o římské kurii Praedicate Evangelium, která mimo jiné předpokládá začlenění Papežské komise pro ochranu nezletilých do Dikasteria pro nauku víry, přičemž potvrzuje ústřední postavení a důležitost této tematiky ve správě církve. Zmíněná Papežská komise se proto sešla na plenárním zasedání, které vyvrcholilo dnešní papežskou audiencí.
Papežská komise pro ochranu nezletilých, kterou František ustavil v březnu roku 2014, v tomto týdnu jednala o svém novém postavení v rámci římské kurie, o příštích etapách služby místním církvím v rozvíjení a uskutečňování ochrany nezletilých, a to zvláště vzhledem k doprovázení obětí zneužívání. V tomto duchu se nesla rovněž dnešní dopolední papežská audience.
Papež komisi poděkoval za její dosavadní oddanou práci vynaloženou na ochranu dětí, která zajistila, že „nezletilí a zranitelné osoby se dnes v církvi mohou cítit jistěji“. V této službě je nicméně třeba pokračovat a věnovat jí patřičnou péči a pozornost, aby církev „byla pro nezletilé nejenom bezpečným prostorem a místem léčby, ale byla též plně věrohodná při podpoře dětských práv ve světě“. Jak totiž František poznamenal, dosud nechybí situace „ohrožující dětskou důstojnost, což by mělo znepokojovat všechny věřící a lidi dobré vůle“.
„Zneužití a jeho následky jsou leckdy natolik pustošivé a dlouhodobé, že to převyšuje jakékoli úsilí o láskyplnou reakci a porozumění“, pokračoval papež. „Cesta k uzdravení je dlouhá a obtížná, vyžaduje naději ukotvenou v Bohu, který se dal přibít na kříž a přemohl jej. Zmrtvýchvstalý Ježíš na svém oslaveném těle nese trvalé jizvy po ukřižování, a tak nás učí, že Bůh při naší spáse „nevynechal“ naše utrpení, ale proměnil je silou své lásky. Musíme pouze věřit ve vzkříšeného Krista a vložit svůj život do ran jeho zmrtvýchvstalého těla“.
Římský biskup poté zdůraznil, že zneužití je nepřijatelné v jakékoli formě, a sexuální zneužití dětí je obzvláště závažné, protože hanobí rozkvétající život, který tak utrží mnohdy nezahladitelné rány. Papež se zmínil o dopisu, který nedávno obdržel od otce jednoho zneužitého chlapce, který se již mnohé roky těžce vyrovnává s následky tohoto traumatu. „Oběti zneužití jako by uvízly mezi životem a smrtí. Tuto bolestnou realitu nelze potlačit a svědectví obětí se tak stává otevřenou ranou v Kristově těle, kterým je církev“, vyzdvihl František a vyzval členy komise, aby rozpoznávali v nositelích takovýchto svědectví trpícího Spasitele. Každý člen církve nese odpovědnost za prevenci zneužívání a má se zasazovat o spravedlnost pro jeho oběti a jejich uzdravení.
V druhé části své promluvy se papež vyjádřil k budoucnosti Komise pro ochranu nezletilých, která se na základě nové konstituce o římské kurii začlení do Dikasteria pro nauku víry (někdejší stejnojmenné kongregace), avšak zachová si svého předsedu pro přímý kontakt s papežem. Podle Františka to nijak neohrozí nezávislost, svobodu ani činnost komise, stejně jako neklesá důležitost tématu, jímž se zabývá. Dikasterium pro nauku víry totiž mimo jiné řeší trestní postihy sexuálního zneužívání v církvi a komise mu může doporučit osvědčené metody k zamezení těmto případům, za vědomí, že spravedlnost a prevence se doplňují. V této součinnosti se konkrétně projeví povinnost církve při ochraně všech, za které nese odpovědnost. Tato ochrana se zakládá na pojetí lidské bytosti plynoucího z její vrozené důstojnosti, se zvláštním zřetelem k nejvíce zranitelným osobám, upozornil papež.
František s potěšením konstatoval, že „zasetá setba začíná vydávat ovoce a podíl na zneužívání ze strany kléru již řadu let klesá v těch částech světa, kde jsou k dispozici důvěryhodné údaje“. Papež požádal Komisi o každoroční vypracování zprávy o aktivitách církve, zaměřených na ochranu nezletilých a zranitelných dospělých. Tato zpráva přispívající k transparentnosti a odpovědnosti církve tak bude vypovídat o pokrocích na tomto poli. „Kdyby zde totiž takový pokrok nebyl, věřící by nadále ztráceli důvěru ve své pasýře, čímž by hlásání evangelia a svědectví o něm bylo stále obtížnější“, varoval Svatý otec a popsal bezprostřednější problémy, kterým se komise má věnovat, a sice pomoci a pastoračnímu doprovázení obětí. Papež v tomto ohledu poukázal na důležitost kontaktních míst zřizovaných biskupskými konferencemi, která se mají ujímat obětí zneužívání a provázet je při zjednávání spravedlnosti a uzdravování.
V odpoledních hodinách se zástupci Komise pro ochranu nezletilých setkali s novináři v budově Vatikánského rozhlasu.