Papeže Františka dnes navštívili zástupci katolických sdělovacích prostředků, které se sdružily v mezinárodním konsorciu, jehož cílem je odhalovat a objasňovat nepravdivé nebo matoucí zprávy o protikoronavirových vakcínách.
Toto konsorcium vede Aleteia, celosvětová katolická zpravodajská síť v sedmi jazycích, ve spolupráci s agenturou Verificat, která se zabývá ověřováním faktů a vyvracením zpráv, a agenturou I Media, která se specializuje na informace o Vatikánu. Projekt je otevřen všem katolickým médiím a nabízí bezplatný a výhradní přístup k ověřeným informacím, stejně jako možnost opřít se o názor odborníků z vědeckého výboru konsorcia.
Papež poděkoval katolickým novinářům za toto hledání pravdy za současné „infodemie, která pokřivuje realitu a podněcuje strach na základě falešných, ne-li zcela smyšlených zpráv. Tato atmosféra pak často i nevědomky přispívá k hromadění různých pseudovědeckých názorů, které v čtenáři nebo posluchači pouze vyvolávají zmatek. Z toho důvodu je důležité spolupracovat s odborníky a přispívat ke sdílení vědeckého poznání.
„Obdržet přesné a správné informace a spolu s nimi také pomoc, jak pochopit realitu na základě vědeckých údajů, a nikoli fake news, je lidským právem. Korektní informovanost je třeba zaručit zejména těm lidem, kterým se nedostává prostředků, jsou slabí a zranitelní“.
Zdůraznil papež a podotkl, že křesťan nezápasí proti informačním lžím a nespravedlnosti, nýbrž stále bojuje za lidi. Ačkoli účelem mezinárodního mediálního konsorcia je potírání dezinformace a falešných zpráv, které manipulují se svědomím nejslabších lidí, nelze zapomínat na základní rozlišení mezi zprávou a člověkem.
„Je třeba se postavit proti falešným zprávám, avšak ustavičně máme respektovat člověka, který častokrát neobezřetně a nezodpovědně s takovou zprávou souzní. Křesťanský komunikátor si osvojuje evangelní styl, buduje mosty a rovněž a především při hledání pravdy je tvůrcem pokoje. Nestaví se do protikladu k druhým lidem, nezastává povýšené postoje, nezjednodušuje skutečnost, aby neupadl do fideismu vědeckého rázu. Také sama věda se totiž jen přibližuje řešení problémů, protože realita je složitější, než si myslíme. Máme tudíž ctít pochybnosti, úzkost, otázky lidí, snažit se je doprovázet, aniž bychom s nimi jednali domýšlivě, máme vést dialog s pochybovači“.
Vyzýval papež. Křesťanovi je totiž cizí logika protikladných postojů a zjednodušování, neboť se neustále snaží o sbližování, doprovázení, klidnou a uváženou reakci na otázky a námitky. „Snažme se podávat správné a pravdivé informace o Covidu-19 a vakcínách, aniž bychom ale prohlubovali rozdělení a vytvářeli ghetta“, naléhal František. „Pandemie nás vybízí, abychom se zaměřili na podstatné, na to, co má skutečně cenu – tedy na nezbytnost společné záchrany“, dodal a v této souvislosti opětovně apeloval na rovný přístup k vakcínám i léčbě pro všechny, včetně nejchudších.
Nesmíme připustit, aby se tato krize změnila v konflikt, což by byl krok zpět, varoval papež a závěrečnou část své promluvy věnoval krátké úvaze nad pojmem „pravda“:
„Protilékem na každý podvrh je tříbení pravdou. Pravda očišťuje a pro křesťana není pouhým úsudkem o věcech, nýbrž týká se celého života. V Bibli nabývá významu podpory, solidnosti, důvěry. Pravda je to, o co se můžeme opřít, abychom nespadli. Ve vztahovém smyslu, jediný, kdo je skutečně věrohodný a zaslouží si důvěru, s kým můžeme počítat, neboli jediný „pravdivý“, je živý Bůh. Ježíšovo tvrzení zní: „Já jsem pravda“ (Jan 14,6). Člověk tedy objevuje a znovu objevuje pravdu, pokud ji zakouší v sobě samém jako věrnost a věrohodnost toho, kdo ho miluje (Poselství k 52. Světovému dni sdělovacích prostředků, 2018). Pracovat ve službě pravdy tedy znamená hledat to, co podporuje společenství a dobro všech lidí, nikoli to, co izoluje, rozděluje, staví do protikladu a vede ke střetům”.
Zakončil papež své dnešní setkání s Mezinárodním konsorciem katolických médií.