Papež František se včera setkal s účastníky formačního kurzu pořádaného Římskou rotou a zdůraznil důležitou souvislost mezi pastorací a kanonickým právem.
Papež František při pozdravu účastníků kurzu pořádaného Římskou rotou připomněl vztah mezi evangelizačním posláním církve a církevním právem. Jak řekl, kanonické právo nemůže existovat bez evangelizace a evangelizace nemůže být prováděna bez kanonického práva, protože jádro kanonického práva souvisí s "dobry společenství, zejména s Božím slovem a svátostmi".
"Každý člověk a každé společenství," dodal, "má právo setkat se s Kristem a všechny normy a právní úkony jsou zaměřeny na podporu autentičnosti a plodnosti tohoto setkání". Církevní právo je tedy úzce spjato s životem církve jako jeden z jeho nezbytných aspektů, kterým je spravedlnost při uchovávání a předávání dober spásy."
Papež František dále vyzval studenty práv, aby "milovali kanonické právo", neboť "právo je podmínkou lásky", řečeno slovy zesnulého papeže Benedikta XVI. (List seminaristům, 18.10.2010) Přestože kanonisté pracují především s normami, soudy a sankcemi, neměli by nikdy zapomínat na práva lidí, a proto musí do centra své práce postavit právě je. Jinými slovy, řekl papež, kanonisté musí "zdůrazňovat pravdu spravedlnosti v životě jednotlivých církví, což je úkol, který významně přispívá k evangelizaci". Kanonisté, pokračoval, jsou povoláni rozlišovat "konkrétní dobro" při řešení každého jednotlivého případu, aniž by přehlíželi společné dobro, které je vlastní právu.
Papež se dále zabýval souvislostí mezi kanonickým právem a synodalitou církve. "Synodální duch musí být prožíván v každém aspektu vašich právních povinností. Společné putování ve vzájemném naslouchání při vzývání Ducha svatého je nezbytnou podmínkou spravedlnosti", prohlásil a vyzval kanonisty, aby se v duchu pokory vždy ptali na názor svých zkušenějších kolegů, aby se naučili, jak lépe sloužit církvi.
Papež František se rovněž zamýšlel nad souvislostí mezi pastorací rodin a církevními tribunály. "Integrální pastorační péče o rodiny nemůže ignorovat právní otázky týkající se manželství," řekl a uvedl příklad neplatných či nedokonaných manželství. V obou případech, řekl papež, nemohou kanonisté nikdy zapomínat, že se zabývají otázkami s důležitým pastoračním prvkem. "Vaši práci musí vždy řídit požadavky pravdy, přístupnosti a obezřetné rychlosti," řekl, "přičemž nesmíme přehlížet povinnost udělat vše pro smíření párů nebo potvrzení jejich svazku." Na závěr papež František povzbudil studenty kanonického práva, aby pokračovali v bádání po pravém dobru v Božím slově. A svěřil je a jejich práci "Panně Marii, zrcadlu spravedlnosti".