K pokornému naslouchání Božímu hlasu, který promlouvá mimo jiné prostřednictvím hlasů shromážděných za poslední tři roky v synodálních pracích, vzájemné starostlivosti po Pánově vzoru a poskytování „útočiště ve stínu jeho křídel“ vybízel Svatý otec v homilii při mši svaté na zahájení 16. řádného generálního shromáždění biskupské synody. V jejím závěru vyhlásil 7. říjen dnem modliteb za mír ve světě.
S odkazem na čtení, která nabízí dnešní liturgická památka andělů strážných, Papež František, předsedající eucharistii na Svatopetrském náměstí, vyzval k rozjímání nad trojicí obrazů: hlas, útočiště a dítě, které se mají stát kazateli správného prožívání synodálního času.
Když hovořil o „hlasu anděla“, kterému naslouchali Izraelité na cestě do zaslíbené země, zdůraznil, že tento obraz je velmi aktuální i v kontextu synody. „Synoda je také putováním, na němž nám Pán vkládá do rukou dějiny, sny a naděje velkého lidu: sester a bratří rozptýlených po celém světě, oživovaných stejnou vírou, podněcovaných stejnou touhou po svatosti, abychom se s nimi a pro ně snažili pochopit, jakou cestou se vydat, abychom došli tam, kam nás chce vést,“ řekl Svatý otec.
Zdůraznil, že k následování Božího hlasu je třeba přistupovat „s úctou a pozorností, v modlitbě a ve světle Božího slova ke všem hlasům shromážděným během těchto tří let intenzivní práce, sdílení, srovnávání a trpělivého úsilí o očistu mysli a srdce“.
„Hlasu Pána nemůže naslouchat ten, kdo si arogantně domnívá a tvrdí, že na to má výlučné právo,“ upozornil papež František a zopakoval svou výzvu, aby synoda nebyla obhajobou vlastních názorů a programů, ale ochotou nabídnout je jako dar ve službě ‚společnému života podle Božího plánu‘. S odkazem na biblický obraz připomněl, že následování Pánova hlasu dává pocit bezpečí i v poušti života plné nebezpečí.
Papež se pak vrátil k obrazu křídel, která – jak poznamenal – jsou jak silným nástrojem, který má moc zvednout tělo ze země, tak štítem a útočištěm pro ty, kdo jsou v nouzi. „Je to symbol toho, co pro nás Bůh dělá, ale také vzor, který je třeba následovat,” zdůraznil. Povzbudil, že moudrost těch, kteří byli skvěle připraveni a „dokázali se povznést k výšinám díky energickým pohybům reflexe a brilantním postřehům“, jde ruku v ruce se schopností opřít se „a dát se jeden druhému jako pohostinná náruč a útočiště“.
Svatý otec poznamenal, že církev je „svým povoláním pohostinným místem setkání“ a kolegiální lásky a že se nejedná o pouhý postup usnadňující dialog a komunikaci. Zdůraznil, že církev potřebuje vytvářet, zejména v srdcích svých členů, místa, kde se „každý člověk cítí přijat jako dítě v matčině náručí a jako dítě pozvednuté k otcově tváři“.
V úvahách nad obrazem dítěte v Písmu papež František vyzval, že doba synody, která vyžaduje, aby „byla ‚velká‘ v mysli, srdci a vizi“ a zabývala se “velkými„ a choulostivými“ tématy, vyžaduje od jejích účastníků pokoru. „Ale právě proto si nemůžeme dovolit spustit oči z dítěte, které Ježíš neustále staví do středu našich setkání a pracovních stolů, aby nám připomínalo, že jediným způsobem, jak ´vyhovět´ svěřenému úkolu, je učinit se malými a pokorně přijmout jeden druhého jako takového,“ řekl Svatý otec. Zdůraznil, že tento postoj nám pomůže neztratit ze zřetele „maličké, jejichž hlasem chceme být a skrze něž Pán stále apeluje na naši svobodu a potřebu obrácení“.
Na závěr homilie Svatý otec oznámil, že pondělí 7. října bude dnem modliteb za mír ve světě a že on sám se v neděli 6. října vydá do baziliky Panny Marie Větší, aby se na tento úmysl pomodlil růženec.
Zdroj: vatican.va