František se setkal s katolickými zákonodárci z Mezinárodní sítě katolických zákonodárců a vyzval k úsilí o "spravedlnost, bratrství a mír" na národní i mezinárodní úrovni, který podle něj "není jen absencí války", ale výsledkem spolupráce, dialogu a perspektivních politických projektů.
Salvatore Cernuzio - Vatikán
"Spravedlnost" pro zranitelné osoby, které nemají žádný hlas a očekávají, že je občanští a političtí představitelé ochrání prostřednictvím účinných politických opatření a zákonů. "Bratrství", k řešení mnoha situací nerovnosti a nespravedlnosti, které ohrožují sociální strukturu a důstojnost každé ženy a každého muže. "Mír", který není absencí "války", ale plodem dialogu a dlouhodobé spolupráce. Papež svěřuje výzvy současnosti a budoucnosti do rukou členů Mezinárodní sítě katolických zákonodárců (Catholic Legislators Network), sítě katolických politicky činných žen a mužů z celého světa, které dnes přijal v Apoštolském paláci. Jedná se o organizaci, která byla založena v rakouském Trumau v roce 2010 pod záštitou vídeňského arcibiskupa, kardinála Christopha Schönborna, který byl v Klementinském sále přítomen spolu s prezidentem Altingem von Geusau a patriarchou syrské pravoslavné církve Ignácem Afrem II.
Již v srpnu loňského roku přijal papež katolické politiky "Sítě" a požádal je o skutečnou pomoc při řešení dramat způsobených pandemií, politickými rozvraty a hrozbami nových technologií - jako je dětská pornografie, hackerství, fake news - které podkopávají lidskou důstojnost. O dvanáct měsíců později se audience odehrává uprostřed hluboce změněného globálního scénáře, kdy "geopolitická situace je poznamenána konflikty a rozpory, které ovlivňují mnoho oblastí světa". Mezinárodní síti katolických zákonodárců proto papež nabízí tři klíčová slova, která by měla co nejlépe naplnit její mandát a zároveň být vodítkem pro diskuse, které se budou v těchto dnech konat v Římě: "Spravedlnost, bratrství a mír."
Především "mír", zdůrazňuje František, který není dočasným posláním, ale "stálým" hledáním, jež zahrnuje samotné budování budoucnosti lidstva.
Mír není jen absence války. Cesta k trvalému míru naopak vyžaduje spolupráci, zejména ze strany těch, kteří nesou větší odpovědnost, při dosahování cílů, které jsou prospěšné pro všechny. Mír je výsledkem trvalého odhodlání k vzájemnému dialogu, trpělivého hledání pravdy a ochoty upřednostnit skutečné dobro komunity před osobním prospěchem.
Z tohoto důvodu je "práce zákonodárců a politických představitelů důležitější než kdy jindy", říká papež František. "Skutečného míru," zdůrazňuje, "lze dosáhnout pouze tehdy, když budeme prostřednictvím perspektivních politických a legislativních procesů usilovat o vybudování společenského řádu založeného na všeobecném bratrství a spravedlnosti pro všechny."
Právě smysl pro spravedlnost, chápaný jako "ochotu dát každému člověku, co mu náleží", podle papeže znamená "konkrétní jednání zaměřené na podporu spravedlivých vztahů s Bohem a s druhými lidmi, aby mohlo vzkvétat dobro jednotlivců i společenství".
V dnešním světě volá po spravedlnosti mnoho lidí, zejména těch nejzranitelnějších, kteří často nemají žádný hlas a kteří očekávají, že občanští a političtí představitelé budou prostřednictvím účinných veřejných politik a zákonů chránit jejich důstojnost jako Božích dětí a nedotknutelnost jejich základních lidských práv.
Římský biskup myslí na chudé, migranty, uprchlíky, oběti obchodu s lidmi, nemocné, staré lidi a všechny ostatní "osoby, kterým hrozí, že budou zneužity nebo odhozeny dnešní kulturou plýtvání: kulturou "použít a vyhodit", kulturou vyřazování". "Vaším úkolem," doporučuje poslancům, "je pracovat na tom, abyste ve veřejné sféře chránili a posilovali spravedlivé vztahy, které umožňují, aby se s každým člověkem zacházelo s úctou a láskou, která mu náleží."
Proto ještě jedno klíčové slovo: bratrství, pouto, bez něhož "nemůže být" spravedlivá společnost. Podle papeže je bratrství - jak říká a cituje Fratelli Tutti - "smysl pro společnou odpovědnost a starost o rozvoj a celkové prospívání každého člena naší lidské rodiny".
Chceme-li uzdravit náš svět, tak těžce zkoušený soupeřením a násilím, které pramení z touhy ovládat, nikoli sloužit, potřebujeme nejen odpovědné občany, ale také schopné vůdce, inspirované bratrskou láskou, zaměřenou zejména na ty, kteří se nacházejí v nejtěžších životních podmínkách.
Proto je třeba pokračovat v úsilí na národní i mezinárodní úrovni "o přijetí politických opatření a zákonů, které by v duchu solidarity řešily mnohé situace nerovnosti a nespravedlnosti, jež ohrožují sociální strukturu a přirozenou důstojnost všech lidí".