“Krása je vždycky zdrojem radosti, skrze ni vstupujeme do vztahu s Boží dobrotou,” řekl papež představitelům sdružení “Diakonie krásy” (Diaconie de la Beauté), které dnes přijal na audienci.
Příležitostí k dnešní návštěvě Vatikánu bylo 10. výročí založení tohoto hnutí, které nabízí umělcům prostor k setkání, společné modlitbě a konfrontaci. Každoročně pořádá sympózia v Římě a paralelní filmové festivaly duchovní tvorby v Cannes.
“Krása je schopná vytvářet společenství, protože spojuje Boha, člověka a stvoření v jediné symfonii; sjednocuje minulost, přítomnost a budoucnost; přitahuje a soustředí v jediném pohledu rozličné lidi a vzdálené národy. Zvláštností umělce je to, že není omezen v čase, protože jeho umění promlouvá ke všem epochám. Umělec není omezen ani v prostoru, protože krása se v každém dotýká toho, co je všeobecné – a zejména žízně po Bohu – a překonává tak hranice jazyka a kultur. Umělec - je-li autentický – dokáže promlouvat o Bohu lépe než kdokoli jiný a pomáhá vnímat jeho krásu a dobrotu, dosahuje k lidskému srdci a nechává v něm zazářit pravdu a dobrotu Vzkříšeného.”
František členy “Diakonie krásy” vybídl, aby si znovu přečetli list Jana Pavla II. umělcům, kde tento papež, který měl osobně k umělecké sféře velmi blízko, načrtává příbuznost mezi úsilím církve a uměleckou tvorbou. Také církev se snaží ve významové sféře zprostředkovat to, co je samo v sobě nevýslovné – a proto také církev potřebuje umění, zdůrazňoval papež Wojtyła.
“Povzbuzuji vás proto, abyste pěstovali své umění, promlouvali k mužům a ženám naší doby, a usilovali také o to, abyste pro ně byli nějak srozumitelní, protože nesrozumitelné a hermetické umění se míjí se svým účelem. Snažte se dotknout toho, co v nich je nejlepší. Církev na vás dnes spoléhá, abyste pomáhali bratřím a sestrám rozeznít citlivé a soucítící srdce, pěstovali nový láskyplný pohled na svět a na druhé,” řekl papež při audienci pro “Diakonii umění”.