František na závěr generální audience vyslovil nový apel za sužovanou Ukrajinu, kterou v posledních hodinách zasáhlo více než 100 raket. Modlil se, aby "Bůh obrátil srdce těch, kteří stále ještě směřují k válce”. Přidal také úmysl za oběti nedělního útoku v Istanbulu.
Istanbul a "mučená" Ukrajina. Dlouhá krvavá stopa, výsledek brutálního násilí, protíná Bospor a spojuje oběti teroristického útoku z 13. listopadu ve čtvrti Taksim s obyvateli Kyjeva, Lvova a dalších ukrajinských měst, nad kterými se v posledních hodinách snesla sprška více než stovky střel. Dva z nich - v tuto chvíli se zdá, že jde o fragmenty - údajně včera pozdě odpoledne zasáhly polskou obec Przewodów a zabily dva lidi. Tato zpráva, která je předmětem vyšetřování za účelem zjištění původu raket, vyvolala včera vlnu všeobecného zděšení kvůli riziku okamžité reakce, která by vedla k eskalaci v celosvětovém měřítku.
A právě eskalaci konfliktu chce František zabránit ve své výzvě na závěr generální audience. "S bolestí a znepokojením jsem přijal zprávu o novém a ještě silnějším raketovém útoku na Ukrajinu, který si vyžádal oběti na životech a poškodil mnoho civilní infrastruktury," říká papež.
Jako vždy v posledních devíti měsících proto František v každé veřejné promluvě - od modlitby Anděl Páně po homilie, od katechezí po písemná poselství - prosí o modlitby za tuto zemi, kterou dnes již ustáleným epitetem nazývá "mučenou Ukrajinou".
"Neustále se modlíme také za mučenou Ukrajinu: kéž Pán dá Ukrajincům útěchu, statečnost ve zkouškách a naději na mír. Za Ukrajinu se můžeme modlit slovy: "Pospěš si, Pane"," řekl Svatý otec.
V myšlenkách římského biskupa nechybí odsouzení dramatu, které se odehrálo před dvěma dny v centru tureckého Istanbulu, kde při útoku v jedné z centrálních oblastí zahynulo osm lidí a více než 80 bylo zraněno. Papež znovu potvrzuje svou blízkost, kterou již včera vyjádřil v telegramu apoštolskému nunciovi v Turecku, podepsaném kardinálem státním sekretářem Pietrem Parolinem, v němž rovněž vyzval turecký lid, aby se nenechal odradit násilím při "budování společnosti založené na hodnotách bratrství, spravedlnosti a míru".
Tuto naději papež svěřuje Ježíši Kristu. Ve svém pozdravu německy mluvícím věřícím přítomným na Svatopetrském náměstí papež připomněl slavnost Krista Krále, která se bude slavit příští neděli: "Svěřme se Pánu dějin," řekl, "ve všech souženích naší doby s jistotou, že na trůnu kříže porazil zlo a smrt."
Ve svém pozdravu polským poutníkům opět vzpomněl na Ukrajinu a další konflikty, které se odehrávají ve světě. Byli mezi nimi členové nadace SOAR a skupina umělců z Ukrajiny, z Polska, Izraele a dalších zemí, účastníci Festivalu Davidových žalmů, kteří přijeli do Říma představit koncert "Žalmy míru a milosrdenství". "Přeji si, aby tato umělecká a duchovní událost," uzavřel František, "podpořila záměry a projekty bratrství a svornosti."