Učitelská činnost je vždycky projevem naděje, zdůraznil papež František v promluvě k sestrám z kongregace Notre-Dame, které zasedají v Římě na své generální kapitule. Povzbudil je, aby byly nablízku mladým lidem procházejícím krizí v důsledku pandemie.
Papež František připomněl charisma sester z Kongregace Notre-Dame, v jehož centru stojí výchova a vzdělání, formace ve víře, ale také blízkost chudým a potřebným. Společenství sester, následujících řeholi augustiniánských kanovníků, založili na sklonku 16. století sv. Pierre Fourier (1564-1640) a bl. Alix Le Clerc (1576-1622). Dnes působí v řadě evropských zemí, včetně Slovenska a Maďarska, ale také v Latinské Americe, Demokratické republice Kongo, v Číně a Vietnamu. V roce 2017 měla kongregace 391 sester a 80 řeholních domů.
Generální kapitula sester z kongregace Notre-Dame se na svém zasedání konfrontuje s tématem “edukativního paktu”. Papež je v tomto kontextu povzbudil, aby s nadšením a v síle evangelia vracely mladým lidem chuť k životu a touhu po vytváření společnosti, hodné toho jména (srov. Fratelli tutti, 71).
“Počítám s vámi a spoléhám na vás, Církev na vás spoléhá. Svými slovy, skutky a svědectvím vysíláte silné poselství světu, který odmítá zranitelné lidi. Kéž skrze modlitbu a adoraci můžete pít z pramenů dobra a pravdy a ve společenství s ukřižovaným a vzkříšeným Kristem naleznete sílu hledět na svět pohledem, který je pozitivní; pohledem lásky, naděje a slitování; láskyplným pohledem, který věnuje zvláštní pozornost znevýhodněným vrstvám společnosti. Vaše vychovatelské poslání takto přinese dobré plody uprostřed lidu a pro dobro celé společnosti. Díky svému charismatu zaměřenému na to, aby každý člověk objevil Kristovu lásku, přispíváte k otevírání nových obzorů a vytváření prostoru pro bratrství. "Vzdělávání je totiž vždycky projevem naděje a vybízí nás ke spoluúčasti a přeměně sterilní a ochromující logiky lhostejnosti v jinou logiku, která je schopna přijmout naši sounáležitost."
V závěru promluvy k sestrám z kongregace augustinánek Notre-Dame František připomněl, že pandemie Covidu-19 způsobila mnohonásobnou krizi, která s obzvláštní silou zasáhla mladou generaci a oblast vzdělání. “Chci vás vybídnout, abyste se přibližovaly k lidem, kteří žijí v izolaci, smutku a malomyslnosti,” řekl papež a připomněl slova z exhortace Christus vivit o tom, že právě nezištná láska, bezprostřední vztah, který se dotýká lidského srdce, může probouzet naději a chuť k životu.