Papež k řeholníkům: Modlete se za povolání a věnujte pozornost formaci

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 7. 2024, 14.20

"Nikdy se nevzdávejte modlitby, která vychází ze srdce, nikdy se nevzdávejte těch chvil před svatostánkem, kdy mluvíme s Pánem a necháváme ho, aby k nám promlouval," řekl papež při audienci, dnes 15. července, pro zástupce šesti řeholních kongregací. Na úvod se jich zeptal na povolání, kolik mají noviců a odkud pocházejí. Zdůraznil, že se musejí snažit, aby nezemřeli bez následníků. "Modlete se za povolání, musíte mít nástupce, kteří budou pokračovat v charismatu. A dbejte na jejich formaci, aby byla dobrá," dodal František.

image:Image 60/source/orig/59247_cq5dam-web-800-800-3.jpeg

Papež František odkázal na učení Jana Pavla II. , který zdůrazňoval, že církevní otcové označovali zasvěcený život "za filokalii, což znamená lásku k božské kráse, která je vyzařováním božské dobroty” (srov. Jan Pavel II., Esort. Ap Vita consecarata,19). Příběhy řeholních kongregací, které jsou ve své rozmanitosti živým obrazem tajemství církve, jsou příběhy krásy, protože v nich září milost Boží tváře. Jejich zakladatelé dokázali zachytit různé aspekty Kristovy krásy a reagovat na ně podle potřeb své doby.

František dodal, že každý ze zakladatelů "si vybíral to podstatné a zříkal se toho, co bylo zbytečné, nechávali se den za dnem kout prostotou Boží lásky, která září v evangeliu. Protože Boží láska je prostá, je taková i její krása". Papež povzbudil řeholníky, aby se na svých kapitulách řídili právě prostotou a vyvarovali se vypočítavosti a ctižádosti, která, jak dodal, je metlou zasvěceného života.

Papež František jim také připomněl, že ve svém životě přijali chudobu, aby se vyprázdnili od všeho, co není láskou ke Kristu, a nechali se naplnit jeho krásou. Poukázal také na význam poslušnosti. To je velké poslání, které Otec svěřuje křehkým údům Těla svého Syna, aby se skrze jejich pokorné "ano" projevila síla jeho něhy, dodal Svatý otec.

Na papežské audienci byli zastoupeni účastníci generálních kongregací Viatoriánů (mužský řeholní insitut, který založil francouzský kněz Louis-Marie Querbes v 1. polovině 19. století), Caracciolinů (mužský řeholní institut založený v 2. polovině 16. století sv. Františkem Caracciolem), řádu minimů (založený sv. Františkem z Paoly v 15. století), sester augustiniánek Božské lásky, sester Nejsvětějšího Srdce a účastnice provinční kapituly misionářek klaretinek.

Zdroj: vatican.va

Papež František Řeholní život

image:Image Nemocí stala se pravda
Nemocí stala se pravda Marek Vácha