Papež zdůraznil, že modlitba a půst jsou dnes výrazem prosby za mír na Ukrajině, a připomněl, že mír ve světě začíná osobním obrácením srdce a vydáním se na cestu následování Krista.
Svatý otec popřál účastníkům středeční audience, aby s důvěrou přijali postní cestu jako příležitost k vnitřnímu obrácení skrze naslouchání Božímu slovu, modlitbu a každodenní praktikování lásky k bližnímu. Se zvláštním poděkováním za velkorysou pomoc Ukrajincům se pak obrátil k Polákům:
"Srdečně zdravím všechny Poláky. Jako první jste podpořili Ukrajinu tím, že jste otevřeli své hranice, svá srdce a dveře svých domovů Ukrajincům prchajícím před válkou. Velkoryse jim nabízíte všechno, co potřebují k důstojnému životu navzdory dramatu přítomného okamžiku. Jsem vám hluboce vděčný a ze srdce vám žehnám!"
František se pak obrátil k františkánovi, který při audienci přečetl shrnutí jeho katecheze v polštině.
"Tento františkánský bratr, který tady nyní četl v polštině, je Ukrajinec. Jeho rodiče jsou v této chvíli v podzemním krytu, kde se chrání před bombami nedaleko Kyjeva. A on pokračuje ve svých povinnostech zde, u nás. Když je tady doprovázíme, doprovázíme zároveň celý národ, který trpí bombardováním, doprovázíme jeho staré rodiče a mnoho starých lidí, kteří se uchýlili do bunkrů. Pamatujme v srdci na tento národ. A tobě – obrátil se papež na františkána – děkuji, že pokračuješ ve svém díle."
Důraz na dnešní modlitbu a půst za mír na Ukrajině zazněl také v dalších papežových pozdravech po katechezi. V pozdravu frankofonním věřícím připomněl " že mír ve světě vždy začíná naším osobním obrácením, následováním Krista“. V pozdravu anglicky mluvícím poutníkům popřál „aby nás postní cesta, kterou dnes začínáme modlitbou a postem za mír na Ukrajině, dovedla k velikonoční radosti se srdci očištěnými a obnovenými milostí Ducha svatého“. A německé poutníky vybídl, aby k zahájení „tohoto postu v duchu pokání a modlitby, abychom vyprosili Boží milosrdenství pro sebe a mír pro celý svět“.