Vatikán. Po dnešní katechezi papež František vyslovil několik adresných výzev, které se týkaly dění v Myanmaru, pátečního Mezinárodního dne lidského bratrství a blížících se zimních olympijských her v Pekingu.
První papežova slova patřila neutuchajícímu násilí v Myanmaru:
„Již rok s bolestí sledujeme násilí v Myanmaru. Připojuji se k výzvě barmských biskupů, aby mezinárodní společenství usilovalo o usmíření mezi zúčastněnými stranami. Nemůžeme odvrátit zrak od utrpení tolika bratří a sester. Prosme Boha v modlitbě o útěchu pro tuto sužovanou populaci. Jemu svěřujeme své úsilí o mír“.
Jak papež František dodal, pozítří, 4. února, oslavíme druhý Mezinárodní den lidského bratrství, který vyhlásila OSN: „Je potěšující, že se k této oslavě, jejímž cílem je podpora mezináboženského a mezikulturního dialogu, připojují národy z celého světa, jak k tomu vyzývá i Dokument o lidském bratrství a o světovém míru a společném soužití, který 4. února 2019 v Abú Zabí podepsal velký imám Al-Azharu, Muhammad Aḥmad al-Tajíb společně se mnou. Bratrství znamená vycházet vstříc druhým, respektovat je a naslouchat jim s otevřeným srdcem. Doufám, že společně s věřícími jiných náboženství a také s lidmi dobré vůle podnikneme konkrétní kroky, abychom potvrdili, že dnešní doba je dobou bratrství, a vyhnuli se střetům, rozkolům a uzavírání se. Modleme se a věnujme se každý den tomu, abychom všichni mohli žít v míru jako bratři a sestry“.
Vybízel římský biskup a pozdravil účastníky zimních olympijských a paralympijských her v Pekingu, které budou zahájeny 4. února a 4. března. „Sport může díky svému univerzálnímu jazyku stavět mosty přátelství a solidarity mezi lidmi a národy všech kultur a náboženství. Oceňuji proto, že k historickému olympijskému heslu "Citius, Altius, Fortius", tedy rychleji, výše, silněji, přidal Mezinárodní olympijský výbor slovo "communiter", tedy společně: aby olympijské hry ústily v bratrštější svět. Společně. Zvláštní myšlenkou objímám celý paralympijský svět: tu nejdůležitější medaili získáme společně, pokud příklad sportovců s postižením pomůže všem překonat předsudky a obavy a přispět k větší vstřícnosti a inkluzivitě našich společností. Tak získáme onu pravou zlatou medaili. S pozorností a emocemi sleduji také osobní příběhy sportovců uprchlíků. Kéž jejich svědectví pomohou povzbudit občanské společnosti, aby se s ještě větší důvěrou otevřely všem a nenechaly nikoho stranou. Přeji velké olympijské a paralympijské rodině jedinečný zážitek lidského bratrství a míru: Blahoslavení tvůrci pokoje!“
(jag)