Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež k Lize proti nádorovým onemocněním: Právo máme na život

Autor: Johana Bronková Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 3. 2022, 18.49
TiskTisk

Pandemie se neblaze podepsala na prevenci a diagnostice nádorů. O to významnější je vaše práce v oblasti sociální charity – řekl papež při dnešní audienci pro italskou Ligu proti nádorovým onemocněním. František přijal její představitele u příležitosti 100. výročí vzniku této organizace.

image:Image 9/source/orig/8861_5315_0_844.jpeg

Jak papež připomněl Liga proti nádorovým onemocněním je historickým předchůdcem současné paliativní léčby. V průběhu své staleté historie se její zaměření měnilo a dokázala pružně reagovat na nové situace a proměny zdravotnictví.

Ve společnosti, kterou ohrožuje kultura lhostejnosti - lhostejnost, přehlížení, je velkou nemocí dneška - je více než kdy jindy nutné být lidem nablízku. A pro vás to znamená být nablízku lidem s nádorovým onemocněním, jejichž situace se v posledních dvou letech ještě více ztížila kvůli pandemii, která způsobila krizi zdravotnického systému.

Papež ocenil práci Ligy, fungující na bázi občasnkého sdružování, které – jak dodal – je významným svědectvím v boji proti lhostejnosti a mentalitě vylučující každého, kdo „není dokonalý“. Připomněl, že tento způsob činnosti si žádá také odbornou přípravu a formaci, která dokáže čelit kultuře odpisu. Povzbudil také členy Ligy, aby se podíleli na rozvoji italského zdravotnického systému směrem k zajištění léčby pro všechny.

„Máme právo totiž na život, nikoli na smrt, kterou je třeba přijmout, nikoli působit. A tento etický princip se týká všech, nejen křesťanů nebo věřících. Společně můžeme zastavit kulturu, která se snaží prosadit „ekonomický model“ člověka, který je poměřován jeho produktivitou a konzumem.  Ve skutečnosti však také v utrpení a nemoci jsme plně muži a ženami, bez jakéhokoli umenšení, jsme psychofyzicko-duchovním celkem, který je typický pouze pro lidskou bytost.“

Zdůraznil papež František a ocitoval Apotolský list Salvifici doloris (11. února 1984, 19), ve kterém Jan Pavel II. mluví o Kristově podílu na veškrém lidském utrpení a smyslu lidské bolesti, který lze objevit skrze víru ve sjednocení s Kristovým utrpením.

Na závěr svěřil papež práci italské Ligy proti nádorovým onemocněním přímluvě sv. Leopolda Mandiće, patrona lidí trpících rakovinou, ale také těch, kdo trpí duchovními nádory - dodal František.

Focusy

Papež František Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Vize zdaru, vize zmaru
Vize zdaru, vize zmaru Ivana Lukeš Rybanská, Barbora Spalová
Cena: 297 Kč
image:Image Misionáři bez lodi
Misionáři bez lodi Madeleine Delbrelová
Cena: 89 Kč
image:Image Bůh na ulici
Bůh na ulici Ole Martin Holte
Cena: 242 Kč
image:Image Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě
Křehká tvář rozvoje v globalizovaném světě Jindřich Šrajer
Cena: 103 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou