„Násilí ničí, násilí nebuduje, což vidíme na vojenských i nevojenských diktaturách v historii. Potřebujeme proroctví nenásilí, je mnohem snazší oplatit políček, než nastavit druhou tvář“, řekl papež František při čtvrteční večerní virtuální konverzaci s univerzitními studenty ze Severní, Střední a Jižní Ameriky.
„Laskavost je jednou z nejkrásnějších lidských vlastností, protože vychází z něhy“, dodal papež František ve spontánním rozhovoru s mladými lidmi, během něhož varoval rovněž před „pokryteckou hrou“, která dokáže „život zamořit jedem. Ačkoli upřímnost něco stojí, přivádí vás k harmonii se světem“, radil papež.
V obsáhlé diskusi se papež František mimo jiné zmínil také o migraci, kterou označil za „jedno z nejvážnějších dramat“ našeho století: „Jsme svědky toho, jak lidé opouštějí svou zemi kvůli politickým problémům, válkám, ekonomickým a kulturním podmínkám. Platí zde jasná zásada: migrantovi se má dostat přijetí, doprovodu, podpory a intergace“. Otázka migrace se totiž týká všech lidí, upřesnil papež, vzhledem k tomu, že mnozí potomci dnešních Američanů jsou „dětmi migrantů“.
Jak František připomněl, sám je synem přistěhovalců, „členem rodiny, která opustila Piemont, když jeho otci bylo 22 let“. Spojené státy jsou „zemí migrantů: Irů, Italů... a Argentina je také směsicí migrantů“. Tato problematika je tedy výzvou pro každého z nás, zejména pro vysokoškolské studenty, kteří, jak papež zdůraznil, musí problému čelit, studovat ho, vzít ho do svých rukou prostřednictvím tří jazyků: „hlavy, srdce a rukou“ a nepodlehnout hrozícímu „chladu a bezcitnosti“.
(zkráceno)