Novým biskupem v Zhengzhou v čínské provincii Henan se stal P. Thaddeus Wang Yuesheng. Vysvěcen byl 25. ledna 2024, biskupské jmenování papežem Františkem se datuje k 16. prosinci 2023. Svěcení proběhlo v rámci prozatímní dohody mezi Svatým stolcem a Čínskou lidovou republikou.
Podle prohlášení Biskupské konference katolické církve v Číně (BCCC) se biskupské svěcení 25. ledna konalo v kostele Qinghuayuanlu zasvěceném Panně Marii Lurdské a liturgie se zúčastnilo více než 300 kněží, řeholníků a věřících ze všech diecézí v provincii. P. Thaddeus Wang Yuesheng se narodil 27. února 1966 ve městě Zhumadian ve středočínské provincii Henan. V letech 1987-1993 studoval v semináři South Central Seminary a 17. října 1993 byl vysvěcen na kněze. Od prosince 2011 působil jako farář v okrese Chuej-ťi ve městě Čeng-čou a zároveň jako předseda Henanského katolického vlasteneckého sdružení a zástupce ředitele výboru pro akademické záležitosti.
Jmenování 58letého Wanga znamená velkou změnu, protože diecéze Zhengzhou byla od 50. let minulého století bez biskupa. Zhengzhou byla zřízena 11. dubna 1946 v souladu s apoštolskou konstitucí papeže Pia XII. Quotidie Nos, která stanovila oficiální hierarchii čínské církve. V témže roce byl xaverský misionář italského původu Faustino Tissot jmenován biskupem v Zhengzhou. Po vzniku Čínské lidové republiky v říjnu 1949 realizovala Komunistická strana Číny kampaň, jejímž cílem bylo izolovat místní církev od Říma vyhoštěním zahraničních kněží, misionářů a biskupů. V roce 1953 byl Tissot a dalších šestnáct zahraničních kněží vykázáno ze země, takže diecéze zůstala funkčně neobsazená. Ve vedení diecéze působilo šest čínských kněží až do Mao Ce-tungovy revoluce, kdy byla pozastavena veškerá náboženská činnost a kostely byly zavřeny. Po Maově smrti v roce 1976 se nejvyšším vůdcem stal Deng Xiaoping, který zahájil období tzv. otevírání se, jež umožnilo obnovení náboženské činnosti. Některé kostely byly opět zpřístupněny a další byly postaveny po celé pevninské Číně.
V červenci 2023 oznámil vatikánský státní sekretář kardinál Pietro Parolin papežovo rozhodnutí regulovat biskupské jmenování, aby "napravil kanonickou nesrovnalost vzniklou v Šanghaji s ohledem na větší dobro diecéze a plodný výkon biskupské pastorační služby". Čínsko-vatikánská dohoda je prozatímní a podléhá změnám, když se každé dva roky obnovuje. V platnost vstoupila v roce 2018 a poprvé byla obnovena v roce 2020, podruhé v roce 2022. K dalšímu obnovení dojde v říjnu 2024.
Zdroj: CNA