Papež František se připravuje na modlitbu nešpor s kanadskými biskupy, duchovními a řeholníky v katedrále Notre-Dame de Québec, rektor katedrály P. Jimmy Rodrigues považuje papežovu návštěvu za důležitý akt, který podpoří společenství s původními obyvateli země.
Druhá etapa probíhající "kající pouti" papeže Františka přivedla do Québec City, kde zůstane do pátku, kdy odcestuje do Iqaluitu.
Ve čtvrtek večer má Svatý otec předsedat nešporám s biskupy, duchovními, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky v katedrále Notre Dame de Québec.
Zatímco se katedrála připravuje na přijetí papeže, otec Jimmy Rodrigue, rektor Notre Dame, se podělil o své myšlenky týkající se papežovy přítomnosti v zemi a jeho poselství o uzdravení a smíření pro domorodé národy.
V rozhovoru se Silvonei Protzovou z Vatican News popisuje otec Rodrigue papežovu návštěvu v québecké katedrále jako "hluboce významný okamžik" a "čin, který bude doprovázen slovy".
Rektor katedrály trvá na tom, že slova, která Svatý otec pronese, je třeba přijímat s "pečlivým a hlubokým postojem", aby se ještě více podpořilo společenství.
Dále zdůrazňuje, že jde o "zásadní postoj", který je nutný k tomu, abychom byli připraveni přijmout směry nové tvořivosti ve službě a jednání s původními obyvateli Kanady.
Ačkoli jsou nešpory v katedrále určeny především biskupům, duchovním, řeholníkům a pastoračním pracovníkům v Québecu, podle otce Rodriga jsou určeny také "celé církvi v Kanadě".
Očekává se, že na čtvrteční večerní akci pronese homilii papež František.
"Bude to znamení, velmi krásné znamení společenství, abychom společně přijali slova Svatého otce," říká otec Rodrigue a dodává, že doufá, že nám to dodá "sílu vidět budoucnost s nadějí".
Podle kněze je papežova přítomnost v Kanadě nezbytná, protože mu poskytuje příležitost lépe si uvědomit situaci, pokud jde o utrpení způsobené původním obyvatelům a o nucenou asimilaci, kterou v minulosti prodělali v systému rezidenčních škol spravovaných také některými místními církevními institucemi.
V pondělí se papež František původním obyvatelům Kanady omluvil a uvedl, že osobně přijel do jejich země, aby jim vyjádřil svou blízkost a "prosil Boha o odpuštění, uzdravení a smíření".
P. Rodrigue vyjádřil naději, že papežova apoštolská cesta přinese "lepší plody pro společenství a vzájemné přijímání".
V roce 1664 se stala prvním farním kostelem na sever od Mexika a byla zasvěcena Panně Marii Neposkvrněného početí. V roce 1674 se stal katedrálou poté, co byl svatý František de Laval jmenován prvním biskupem města Québec. O dvě stě let později ji papež Pius IX. povýšil na baziliku.
V katedrále se nachází hrob svatého Františka de Laval, velký relikviář kanadských světců a blahoslavených a také Svatá brána, která byla instalována v roce 2014 u příležitosti 350. výročí založení farnosti Notre-Dame de Québec.