Konžská demokratická republika a Jižní Súdán. V těchto dvou středoafrických zemích sužovaných chudobou a násilím panuje radost z nadcházející papežovy cesty, která je naplánována na 31. ledna až 5. února. Dva biskupové sdílí naději během příprav cesty: Svatý otec přinese naději, potřebujeme, aby na nás svět nezapomněl. Z Rumbeku do Džuby už jsou mladí lidé na cestě za Františkem.
"Vše je připraveno, církev i vláda očekávají Svatého otce s velkou radostí, nemůžeme se dočkat, až sem přijede." Očekávání cesty, kterou papež František zahájí 31. ledna v Demokratické republice Kongo, popisuje Mons. Félicien Mwanama Galumbulula, biskup z Luizy, velké diecéze v této středoafrické zemi, kterou sužuje chudoba a kterou otřásají desetiletí násilí a střetů.
Lokální církev se na papeže připravila především duchovně. "Místní biskupská konference poslala zprávu, v níž všechny žádá, aby se za papežovu cestu modlili. Na konci každé eucharistické slavnosti se modlíme a prosíme Pána, aby tato návštěva přispěla ke smíření všech obyvatel v Kristu." Kromě toho se v diecézích a farnostech "konaly katecheze, které věřícím vysvětlovaly význam papežské služby a důležitost této apoštolské návštěvy," dodal biskup.
Mons. Mwanama Galumbulula, stejně jako celý národ, s napětím očekává slova, která papež pronese během své pouti označované za skutečnou pouť za mír, a připravuje se na Františkovo setkání s oběťmi na východě země, které se uskuteční 1. února. "Velkou starost nám nyní dělá situace na východě, na hranicích se Rwandou, Ugandou a Burundi," říká biskup a připomíná, že na těchto územích denně umírají lidé kvůli napětí kolem těžby koltanu, směsi minerálů nezbytných pro výrobu elektronických zařízení. "Svatý otec by se měl při své cestě do naší země, která byla naplánována na červenec loňského roku a poté odložena, zastavit v Gomě, hlavním městě Severního Kivu. Nyní byla tato zastávka z návštěvy vyřazena, protože právě v tomto městě jsou rebelové, kteří tam sejí smrt, a skupiny, které využívají koltan a zanechávají po sobě zkázu."
Po odjezdu z Demokratické republiky Kongo papež 3. února odpoledne dorazí do Jižního Súdánu: bude to vůbec poprvé, co sem přijede papež. Františka v této středovýchodní africké zemi doprovodí primas anglikánské církve Justin Welby a moderátor Skotské církve Ian Greenshields. Bude to skutečná ekumenická pouť míru, zdůrazňuje Mons. Christian Carlassare, biskup rumbecké diecéze: "Ekumenický rozměr je velmi důležitý," zdůrazňuje, "protože v Jižním Súdánu existuje jedinečná zkušenost: všechny církve se skutečně sjednotily v evangelizaci a díky tomu jsme zjistili, že sama evangelizace nás nutí mluvit o míru, spravedlnosti a smíření. Zde, dodává Carlassare, se "ekumenismus z teologického pojmu stal tělem".
Mons. Carlassare je obeznámen s násilím, které již léta sužuje mladou zemi, jež se osamostatnila teprve v roce 2011, neboť ho zažil na vlastní kůži, když byl v dubnu 2021 střelbou zraněn do nohy. Dobře ví, že přestože etnický konflikt oficiálně skončil téměř před třemi lety, ke střetům stále dochází, zejména v oblasti Horního Nilu a ve státě Unity. "V podstatě se odehrávají tam, kde je chudoba, kde jsou vysídlení lidé bez domova a kde se bezohledně vykořisťují zdroje," vysvětluje biskup.
Mons. Carlassare je od minulé středy na cestě, aby přivítal papeže Františka při jeho příjezdu do hlavního města Juby s mnoha mladými lidmi, kteří s ním vyrazili z diecéze Rumbek. Během devíti dnů urazí čtyři sta kilometrů a projdou devíti různými farnostmi, kde budou s každým křesťanem, kterého na cestě potkají, hovořit o míru, smíření a společenství. "Tímto naším závazkem," uzavírá Carlassare, "chceme předat poselství, které papež jistě přijde zopakovat: všichni musíme být jedno, jak říká Ježíšova modlitba. Bude to velký okamžik víry".