“Války na mnoha místech světa jsou projevem sebedestrukce. Zastavme je, dokud je čas!” – vyzval papež František během tiskové konference při návratu z Afriky. Odsoudil rovněž tendence využívat smrti Benedikta XVI. k prohlubování polarizace v církvi. Označil to za neetickou instrumentalizaci tohoto “Božího člověka”.
Smrt Benedikta XVI. "byla instrumentalizována" těmi, kdo "chtějí přivést vodu na svůj mlýn, chovají se jako partajníci, nikoli jako lidé církve". "Jsou to lidé, kteří tak či onak instrumentalizují tohoto tak dobrého, tolik Božího člověka, skoro bych řekl svatého otce, Otce církve,” řekl papež František při tiskové konferenci během letu z Jižního Súdánu. Ujistil, že jeho vztahy s emeritním papežem byly dobre, a naskytl-li se nějaký problem, diskutovali o něm.
Vzhledem k ekumenické povaze cesty vedle papeže Františka odpovídali tentokrát na otázky novinářů také primas anglikánské církve Justin Welby a moderátor generálního shromáždění skotské presbyteriánské církve Iain Greenshields. K tématu války na Ukrajině papež poznamenal, že je stále připraven jednat s oběma prezidenty, s ukrajinským i ruským, a upozornil na mnoho dalších probíhajících ozbrojených konfliktů. Primas Welby připomněl svou podzimní cestu na Ukrajinu (na přelomu listopadu a prosince) a konstatoval, že na rozdíl od jiných konfliktuje tato válka „v rukou pana Putina, který by ji mohl zastavit stažením vojsk, může uzavřít příměří a zahájit vyjednávání”.
Novináři se ve svých dotazech vrátili také k citlivým otázkám, jako je vztah mezi LBGTQ komunitou a církví. Papež - jako již mnohokrát - připomněl, že katechismus vyzývá křesťany, aby neodsouvali tyto lidi na okraj společnosti. "Lidé s homosexuálními sklony jsou Boží děti, Bůh je miluje, Bůh je doprovází." Zdůraznil nicméně, že nemluví „o skupinách, ale o lidech". "Lobby jsou něco jiného, mluvím o lidech". Zopakoval také, že kriminalizace homosexuality v některých státech světa je problém, který nesmí být opomíjen. Zároveň papež na okraj další otázky opětovně vyjasnil, že církev nemůže udělovat svátost manželství lidem téhož pohlaví, ale že existuje institut občanské smlouvy, dostupný pro všechny, kterého lze v těchto případech využít například k regulaci majetkových vztahů.
Plánované cesty
Během rozhovoru při návratu z Jižního Súdánu papež prozradil, že by se příští rok rád vydal do Indie. "23. září jedu do Marseille a je tu možnost, že z Marseille poletím do Mongolska, ale to není vyřešené". Pak je tu Lisabon, kde se letos v létě bude konat Světový den mládeže. Pokud jde o Evropu, podotkl pouze tolik, že si vybral "menší země, aby poznal skrytou Evropu, Evropu, která je tolik kulturně bohatá". „Snažím se nepropadnout globalizaci lhostejnosti," vysvětlil František svou taktiku. A na otázku, zda se vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu ještě cítí na náročné cesty, jako byla tato poslední do Afriky, papež odpověděl: "Není mi už jako na začátku pontifikátu, to koleno mě trápí, jde to pomalu, ale uvidí se".
Zdroj: Vatican.va