K příležitosti Světového dne potravin, který se každoročně připomíná 16. října, zaslal papež František generálnímu řediteli Organizace OSN pro výživu a zemědělství poselství, v němž vyzval k přístupu k vodním zdrojům pro všechny.
Spojit síly a najít taková řešení, aby voda byla přístupná všem a aby s ní bylo hospodařeno udržitelným a racionálním způsobem, o to žádá papež František mezinárodní organizace, vlády, občanskou společnost, podniky, akademické a výzkumné instituce v poselství adresovaném generálnímu řediteli OSN pro výživu a zemědělství Qu Dongyuovi u příležitosti letošního Světového dne potravin. Jeho tématem je: "Voda je život, voda je potrava. Nenechme nikoho pozadu", které pro papeže vyjadřuje nenahraditelnou hodnotu vody jako zdroje pro všechny živé bytosti na Zemi. To vyžaduje moudré, pečlivé a udržitelné hospodaření, které je třeba urychleně naplánovat, aby ji každý mohl využívat k uspokojování svých potřeb.
Papež upozorňuje, že mnoho lidí žije v bídě a jejich křiky úzkosti a zoufalství by nás měly probudit z lhostejnosti a přimět nás ke zpytování svědomí. "Stav hladu a podvýživy, který vážně zraňuje tolik lidských bytostí, je důsledkem nespravedlivého nárůstu nerovností v životní úrovni, který ponechává mnoho lidí na okraji společnosti" říká František. “Týká se to jak potravin, tak všech základních zdrojů, jejichž nedostupnost je pro mnoho lidí ponížením jejich přirozené důstojnosti dané Bohem. Mezinárodní společenství by se mělo v tomto směru mobilizovat.“
Svatý otec zdůrazňuje, že voda je život, protože je nezbytná pro přežití. Přesto se v současnosti lidstvo potýká se značnými problémy tohoto zdroje života, jak z hlediska množství, tak i kvality. “Na vodu by se nikdy nemělo pohlížet jako na pouhé zboží, předmět směny nebo spekulace,“ říká Svatý otec a dodává, že sucha vyvolaná klimatickými změnami mění rozsáhlé oblasti v neúrodné plochy, které způsobují obrovské škody ekosystémům i obyvatelstvu. Špatné hospodaření s vodními zdroji má dopad hlavně na chudé, a to nemůžeme ignorovat. Přístup k pitné vodě je základním lidským právem, protože je nezbytný pro přežití člověka. (Laudato si´, č. 30).
"Voda je nezbytná k dosažení potravinové bezpečnosti," poznamenal dále papež a upřesnil, že je také nepostradatelnou součástí zemědělství. Proto je třeba podporovat účinné programy, které zabrání únikům ze zemědělských zavlažovacích systémů, používat pesticidy a organická i anorganická hnojiva, která neznečišťují vodu a podporovat opatření, která zajistí dostupnost vodních zdrojů, aby se zabránilo tomu, že se jejich vážný nedostatek stane příčinou konfliktů mezi komunitami, národy a zeměmi.
V souvislosti se Světovým dnem potravin bychom si měli uvědomit, že kultuře plýtvání bychom měli čelit odpovědnou a loajální spoluprací všech. “Náš svět je příliš vzájemně propojený a nemůže si dovolit rozdělit se na bloky zemí, které prosazují své vlastní zájmy falešným a částečným způsobem. Jsme naopak povoláni myslet a jednat jako globální společenství, které upřednostňuje životy všech před přivlastňováním majetků několika málo lidmi,“ vyzývá na závěr František.
Zdroj: Vatican News, italská sekce