Papež František vzývá Marii za mír, který přichází od Krista

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 8. 2024, 12.24

Každoročně se svátek posvěcení baziliky Santa Maria Maggiore stává dějištěm působivého obřadu, kdy z pozlaceného stropu baziliky padají tisíce bílých okvětních lístků symbolizujících zázračný srpnový sníh, který se pojí s legendou o založení baziliky.

image:Image 61/source/orig/60089_pwrjvqeothnqagw.jpeg
Vatican Media

Starobylá tradice připomíná, že v noci ze 4. na 5. srpna 358 se vládnoucímu papeži Liberiovi a jednomu zbožnému římskému manželskému páru zjevila Panna Maria a požádala, aby byl na místě, kde v době vrcholícího římského léta napadne zázračný sníh, postaven kostel. Následujícího rána byly v nově napadaném sněhu jasně vidět obrysy baziliky.

Letos se na cestu k bazilice Santa Maria Maggiore vydal sám papež František, aby se zúčastnil liturgického slavení druhých nešpor na svátek Posvěcení baziliky.

Svatý otec ve své homilii vyzdvihl "zázrak" a "úžas" zázračného sněhu, které pro svou krásu a bezplatnost označil za symbol milosti. "Milost si nelze zasloužit, natož koupit; lze ji přijmout pouze jako dar. Jako taková je zcela nepředvídatelná, stejně jako sněžení uprostřed léta v Římě," řekl papež.

"S tímto postojem je možné ocenit důležitější znamení spojené s bazilikou, totiž ikonu Panny Marie "Salus Populi Romani", Spása římského lidu," pokračoval. Na této ikoně, která vyobrazuje Pannu Marii s Dítětem, se podle něj zjevuje milost "ve své konkrétnosti, zbavená každého mytologického, magického a spiritualistického hávu, který vždy číhá v náboženské sféře". "Zde vidíme jen to podstatné, Ženu a Syna: Maria vyvolená přede všemi věky, neposkvrněná jako čerstvě napadaný sníh, a její Dítě, v němž jediném přebývá celá plnost božství. Proto přicházejí věřící prosit o požehnání svatou Matku Boží, neboť ona je prostřednicí milosti, která vždy a jedinečně proudí skrze Ježíše Krista, působením Ducha Svatého," dodal Svatý otec.

Papež František poznamenal, že přítomní na pondělní slavnosti tvoří jakýsi "předvoj" před mnoha poutníky, kteří přijdou do Říma v rámci Jubilejního roku a budou se dovolávat Mariiny přímluvy za Řím a celý svět. Poutníci zvláštním způsobem vzývají Marii, aby se přimlouvala za dar pravého pokoje, který může pocházet pouze z "kajícných a odpuštěných srdcí, pokoje, který pochází z Kristova kříže a z jeho krve, kterou přijal od Marie a prolil na odpuštění hříchů".

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Maria a svatí

image:Image Modlitba s Terezií od Ježíše
Modlitba s Terezií od Ježíše Milada Jiřina Burgerová
image:Image Roucho milosti
Roucho milosti
image:Image Abba Dorotheos z Gazy
Abba Dorotheos z Gazy Edita Miriam Mendelová
image:Image Do akce jde Titus!
Do akce jde Titus! Jozef Luscoň