Během soukromého setkání s jezuitskými kněžími na své cestě po Asii a Oceánii papež František uvedl, že požádal o propuštění barmské političky Aun Schan Su Ťij, která byla v roce 2021 zatčena v Myanmaru.
Jak informoval deník La Civiltà Cattolica, Svatý otec během setkání řekl, že požádal o propuštění Aun Schat Si Ťij a také o přijetí jejího syna v Římě: „Nabídl jsem Vatikánu, aby ji přijal na našem území,“ dodal papež.
Aun Schan Su Ťij je barmská politička a aktivistka, obhájkyně lidských práv a nositelka Nobelovy ceny míru za prosazování svobody a občanských práv, která je od roku 2021 po vojenském převratu ve vězení.
Aun Su Ťij byla 15 let v domácím vězení a po propuštění v roce 2010 se pokoušela pomoci demokratizaci Myanmaru ze své strany Národní liga pro demokracii, která v roce 2015 vyhrála první svobodné volby. Po vojenském převratu v roce 2021, kdy byla státní radní, byla zatčena a v současné době čelí několika soudním obviněním.
Papež František prosí o modlitby za Myanmar při většině svých veřejných vystoupení, zejména na závěr generální audience, které každou středu z Vatikánu předsedá. Během setkání s jezuity papež František také vyjádřil svou blízkost Rohingům, diskriminované muslimské menšině, která je často obětí pronásledování: „Jsou blízcí mému srdci,“ řekl.
Svatý otec rovněž připomněl, že se během své cesty do Myanmaru a Bangladéše v prosinci 2017 setkal s Aun Schan Su Ťij, tehdejší premiérkou, která byla v té době ve vězení. Také se soukromě setkali ve Vatikánu v říjnu 2013, pouhých sedm měsíců poté, co byl František zvolen papežem. „V současné době je symbolem. A politické symboly je třeba bránit,“ zdůraznil Svatý otec.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce
redakčně upraveno