Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František vydal poselství k osmému Světovému dni chudých

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 6. 2024, 14.55
TiskTisk

Ve svém poselství k osmému Světovému dni chudých Svatý otec připomněl věřícím, že Bůh vidí každého z nich a stará se o něj, zatímco ti, kdo usilují o bohatství na úkor těch nejpotřebnějších, jsou v jeho očích chudí.

image:Image 59/source/orig/58069_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-3.jpeg
Pixabay

"Modlitba chudých se obrací k Bohu" je téma letošního Světového dne chudých, který se každoročně připomíná 17. listopadu. V roce 2024 se bude konat již poosmé poté, co papež František vyzval k jeho konání v roce 2017, a přichází právě v době, kdy se Řím připravuje na přijetí poutníků z celého světa v Jubilejním roce 2025.  

Výraz, který je tématem Světového dne chudých 2024, pochází z knihy Sirachovcovy, která podle papeže Františka není dostatečně známá a zaslouží si, aby byla objevena kvůli bohatství své tématiky.

Jedním z těchto témat je modlitba. Autor Ben Sira, učitel a písař z 2. století př. n. l., propůjčuje svůj hlas osobní zkušenosti, a činí tak úspěšně, říká papež, neboť "žádný spis o modlitbě nemůže být účinný a plodný, pokud nevychází od někoho, kdo denně stojí v Boží přítomnosti a naslouchá jeho slovu". Ostatně sám Ben Sira prohlásil, že moudrost hledá ve svých modlitbách.

Na této cestě zjistil, že chudí mají v Božím srdci výsadní postavení. "Bůh zná utrpení svých dětí, protože je pozorný a starostlivý otec. Jako otec se stará o ty, kteří to nejvíce potřebují: o chudé, utlačované, trpící a zapomenuté. Z jeho srdce není nikdo vyloučen, protože v jeho očích jsme všichni chudí a potřební," uvedl papež.

Svatý otec dále poznamenává, že mentalita, která vládne dnešnímu světu, od nás žádá, abychom se za každou cenu stali "někým". Štěstí ale nelze získat pošlapáváním práv a důstojnosti druhých. 

"Násilí způsobené válkami jasně ukazuje aroganci těch, kteří se považují za mocné," konstatuje papež a dodává, že pravdou však je, že v Božích očích jsou tito lidé chudí. "Kolik dalších lidí ožebračuje chybná politika zahrnující zbraně! Kolik nevinných obětí! Přesto se k této realitě nemůžeme obracet zády!"

"Když myslíme na tyto hrozné skutečnosti, v tomto roce zasvěceném modlitbě musíme modlitbu chudých vzít za svou a modlit se společně s nimi," říká papež.

Při přímém oslovení chudých papež říká, aby neztráceli jistotu, že Bůh je pozorný ke každému z nich a je jim nablízku. Jak tvrdí kniha Sirachovcova, "Hospodinův soud bude ve prospěch chudých, a proto z chudoby může vzejít píseň nejupřímnější naděje".

Svatý otec dále vyjadřuje vděčnost za Světový den chudých, který se stal pevnou součástí každého církevního společenství. "Je to pastorační příležitost, kterou nelze podceňovat a šance k realizaci iniciativ, které pomáhají chudým. Za to musíme děkovat Pánu. Za lidi, kteří se dávají k dispozici, aby naslouchali a podporovali nejchudší z nás".

Na závěr svého poselství papež František vysvětluje, že modlitba je ověřena autentickou láskou, která se projevuje jako setkání a blízkost. "Pokud se modlitba nepromítne do konkrétních činů, je zbytečná. Ostatně víra sama o sobě, pokud nezahrnuje skutky, je mrtvá."

Český překlad plného znění poselství je k dispozici zde.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Papež František Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou