Papež František: Velikonoce patří Kristu, slavme je společně!

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 9. 2024, 9.07

Papež se ve čtvrtek 19. září setkal se zástupci Pasqua Together 2025 (Velikonoce společně 2025) , která zastupuje různá laická sdružení a hnutí několika křesťanských konfesí. V době, kdy se všichni křesťané připravují na společné oslavy Velikonoc v roce 2025, papež František připomíná, že hlavní křesťanská oslava patří Kristu, a ne našim pozemským plánům.

image:Image 63/source/orig/62148_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-7.jpeg
VATICAN MEDIA Divisione Foto

Juliánský a gregoriánský kalendář se při slavení Velikonoc v katolickém jubilejním roce 2025 sladí, což znamená, že všichni křesťané budou slavit Zmrtvýchvstání Páně ve stejný den. Zároveň se bude připomínat 1700. výročí prvního ekumenického koncilu, Nicejského koncilu, který se kromě vyhlášení Vyznání víry zabýval také otázkou data Velikonoc, a to kvůli různým tradicím existujícím již v té době. Papež ve svém projevu povzbudil práci iniciativy Pasqua Together (Velikonoce společně)  a vyzval je, aby si tuto jedinečnou příležitost nenechali ujít.

Svatý otec dále poznamenal, že byl již několikrát požádán, aby hledal řešení otázky různých termínů slavení Velikonoc. „Povzbuzuji ty, kteří se na této cestě angažují, aby vytrvali,“ řekl, “a vynaložili veškeré úsilí při hledání společné dohody a vyvarovali se všeho, co by naopak mohlo vést k dalšímu rozdělení mezi našimi bratry a sestrami.“

Papež poté upozornil, že Velikonoce se nekonají z naší iniciativy a nejsou vázány na žádný kalendář „Velikonoce nastaly proto, že Bůh 'tak miloval svět, že dal svého jediného Syna, aby žádný, kdo v něho věří, nezahynul, ale měl život věčný. Nezapomínejme na Boží prvenství, na to, že učinil první krok.“ Papež František vyzval křesťany, aby se neuzavírali do svých plánů, představ, kalendářů nebo „našich Velikonoc“.

„Velikonoce patří Kristu!“ poznamenal. „Navíc je dobré, abychom prosili o milost být stále více Jeho učedníky a dovolili Mu, aby byl tím, kdo nám ukáže cestu, po níž máme jít.“ Na závěr papež zdůraznil, že křesťané by měli přemýšlet, plánovat a jít společně, aby vydávali svědectví o Kristu a aby svět uvěřil. „Obraťme se i dnes ke Knížeti pokoje a modleme se, aby nám dal svůj pokoj.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František Půst a Velikonoce

image:Image Pane, smiluj se a obnov nás
Pane, smiluj se a obnov nás Jaroslav Brož