Papež František znovu vyzval k míru v poselství zaslaném na Mezináboženskou pouť solidarity s ukrajinským národem, která začala 10. dubna v Rumunsku a skončila v úterý večer v ukrajinských Černovicích. „Musíme důrazně pozvednout svůj hlas a ve jménu Božím žádat o ukončení těchto ohavných činů“, požaduje papež.
„Utrpení mnoha slabých a bezbranných lidí, masakr četných civilistů, mladé nevinné oběti, zoufalý útěk žen a dětí… To vše otřásá naším svědomím a zavazuje nás k tomu, abychom nemlčeli a nebyli lhostejní před Kainovým násilím a Ábelovým křikem, ale pozvedli hlas a silně se v Božím jménu dožadovali ukončení těchto mrzkých činů“, píše papež František a pokračuje: „Jsme zděšeni, neboť časem, který prožíváme, prostupují zlé síly. Kruté a bolestné události, kterých jsme svědky, potvrzují, že válka je selháním politiky a lidskosti, hanebnou kapitulací před silami zla“. Poté se obrací s novou výzvou k vládcům, zejména „k těm, kteří se dovolávají posvátných náboženských principů“, aby vyslechli Boží slovo, které praví Hospodin: „To, co zamýšlím, je pro vaše blaho, a ne pro utrpení: dát vám budoucnost plnou naděje“.
Pouti za mír se zúčastnili představitelé mnoha náboženství – od křesťanů různých vyznání přes Židy, hinduisty, buddhisty až po muslimy. Všichni společně v úterním večeru vystoupili při prvním veřejném setkání, povoleném od vypuknutí války, které hostilo černovické divadlo. Během pouti, organizované Peace Department a Elijah Interfaith Institute, zazněla rovněž přímá svědectví o válečných událostech. Cílem bylo poukázat na roli náboženství jako prostředníků smíření a nastolení míru. „Něco takového nastává, pokud se náboženství skutečně zabývá hledáním Boha. Jinak totiž nelze hovořit o pravém náboženském duchu“, podotýká generální ministr františkánů Massimo Fusarelli, který na mezináboženském setkání promluvil.
Generální představený františkánského řádu v příštích dnech navštíví tři řeholní domy, činné na Ukrajině, ve kterých se setká rovněž s uprchlíky, o něž se bratři starají. „Od začátku války jsem pociťoval, že se mám odebrat na Ukrajinu. Bylo to jakési vnitřní volání. Jakmile se k tomu naskytla možnost, vydal jsem se na cestu, a nyní jsem zde, abych podpořil své spolubratry a přivezl jim materiální pomoc, kterou shromažďujeme po celém světě“, sdělil Vatikánskému rozhlasu. Massimo Fusarelli zakončí svou cestu 16. dubna v polské Kalwarii, kde františkáni ve svých objektech přijímají stovky ukrajinských uprchlíků.
Přeložila: Jana Gruberová