Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František v poselství k 58. světovému dni sdělovacích prostředků: Pouze s moudrostí srdce můžeme čelit výzvám dnešní doby

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 5. 2024, 13.07
TiskTisk

V souvislosti s umělou inteligencí přirozeně vyvstává řada otázek a obav. Jak dokážeme, zda obrázek nebo video zobrazuje skutečnou událost, nebo ji jen simuluje? Jak chránit autorství? Jak regulovat algoritmy, které mohou zdiskreditovat osoby, názory nebo dokonce celou kulturu? Jak zajistit udržitelnost technologie, která je tak výkonná, nákladná a energeticky náročná? A jak ji zpřístupnit i rozvojovým zemím?

image:Image 57/source/orig/56295_fotky-k-clankum-na-web-6.png
Canva.com

Papež František v poselství k 58. světovému dni sdělovacích prostředků píše, že odpovědi na tyto a další otázky rozhodnou o tom, zda umělá inteligence nakonec nevytvoří nové kasty založené na přístupu k informacím a nezpůsobí tak vznik nových forem vykořisťování a nerovnosti, nebo naopak jestli ovoce umělé inteligence povede k větší rovnosti tím, že podpoří správné informace a umožní uznat mnoho potřeb jednotlivců a národů v rámci dobře strukturované a pluralitní informační sítě. Na jedné straně stojí hrozba nové formy otroctví, na druhé straně prostředek větší svobody. 

Všichni jsme povoláni k tomu, abychom rostli společně, v lidskosti. Jsme vyzváni ke kvalitativnímu skoku, abychom se stali komplexní, multietnickou, pluralitní, mezináboženskou a multikulturní společností. Jsme vyzváni, abychom se pečlivě zamysleli nad vývojem a praktickým využitím nových nástrojů komunikace.

Odpověď, kterou na tyto otázky dáme, záleží na nás, říká papež František. Je na nás, abychom se rozhodli, zda se staneme potravou pro algoritmy, nebo zda budeme živit své srdce onou svobodou, bez níž nemůžeme růst v moudrosti. Taková moudrost zraje díky moudrému využívání času a přijímání naší zranitelnosti. Vzniká ve vztahu mezi generacemi, mezi těmi, kdo si pamatují minulost a kdo hledí do budoucnosti. 

Svatý otec zdůrazňuje v souvislosti s umělou inteligencí moudrost srdce, která je darem Ducha Svatého a umožňuje dívat se na realitu Božíma očima – vidět souvislosti a odhalovat skutečný smysl událostí. Tuto moudrost u strojů nelze hledat. Není pochyb o tom, že stroje jsou oproti lidem mnohonásobně výkonnější při vyhodnocování dat, ale pouze lidé jsou schopni dávat těmto datům smysl. Nejde o to, aby stroje vypadaly lidštěji, ale o to, aby se lidstvo probudilo ze spánku vyvolaného iluzí všemohoucnosti. Podle toho, jak se člověk rozhoduje, se všechny nástroje stávají buď příležitostí, nebo hrozbou. 

Samotné lidské tělo, stvořené pro komunikaci a společenství, se může stát prostředkem agrese. Stejně tak se každý technologický pokrok může stát prostředkem láskyplné služby nebo nepřátelské nadvlády. Systémy umělé inteligence mohou pomoci překonat nevědomost a usnadnit výměnu informací mezi různými národy a generacemi. Mohou zpřístupnit a pochopit obrovské dědictví písemností z minulosti nebo umožnit komunikaci mezi jednotlivci, kteří nemají společný jazyk. Na druhou stranu mohou být zdrojem "kognitivního znečištění", zkreslení reality nebo šíření nepravdivých zpráv. 

Z tohoto důvodu je třeba jednat preventivně a navrhnout modely etické regulace, aby se předešlo destruktivním, diskriminačním a sociálně nespravedlivým účinkům používání AI a aby se bojovalo proti jejímu zneužívání. Papež František znovu vyzývá mezinárodní společenství, aby spolupracovalo na přijetí závazné mezinárodní smlouvy, která by regulovala vývoj a používání umělé inteligence v jejích mnoha podobách". Dodává však, že samotná regulace nestačí.

Svatý otec také pamatuje na válečné zpravodajství a "paralelní válku", která je vedena prostřednictvím dezinformačních kampaní. "Myslím na všechny reportéry, kteří byli zraněni nebo zabiti při výkonu služby, aby nám umožnili vidět to, co sami viděli. Jedině při přímém kontaktu s utrpením dětí, žen a mužů totiž můžeme pochopit absurditu válek. Využití umělé inteligence může pozitivně přispět k rozvoji komunikačního sektoru za předpokladu, že neodstraní úlohu žurnalistiky v terénu."  

Zdroj: Vatican.va

Focusy

Papež František Církev a společnost

Mohlo by vás zajímat

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
Cena: 116 Kč
image:Image Impulzy papeže Františka
Impulzy papeže Františka Anna Lexmaulová
Cena: 252 Kč
image:Image Nebojme se snít
Nebojme se snít papež František
Cena: 224 Kč
image:Image 365 dní s Benediktem XVI.
365 dní s Benediktem XVI. Joseph Ratzinger, Benedikt XVI.
Cena: 224 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou