Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František: V Německu nepotřebujeme dvě evangelické církve

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace15. 6. 2022, 13.54
TiskTisk

V rozhovoru s redaktory evropských jezuitských časopisů se papež František zmínil o své rozmluvě s představitelem německých katolických biskupů, kterému řekl, že země již má "velmi dobrou evangelickou církev" a "nepotřebujeme dvě".

image:Image 13/source/orig/12951_VM240621083650_0005.jpg
Setkání biskupa Georga Bätzinga, předsedy německé biskupské konference, s papežem Františkem ve Vatikánu, 24. června 2021 (Vatican Media)

Rozhovor, který se také dotkl témat války na Ukrajině a odporu vůči II. vatikánskému koncilu, byl zveřejněn v jezuitském časopise La Civiltà Cattolica 14. června, uskutečnil se však již 19. května.

Papež byl dotázán, co si myslí o německé "synodální cestě", kontroverzním několikaletém shromáždění biskupů a laiků, na kterém se diskutují čtyři hlavní témata: způsob výkonu moci v církvi; kněžství; role žen; a sexuální morálka.

Účastníci hlasováním podpořili návrhy dokumentů vyzývající ke kněžskému svěcení žen, žehnání osobám stejného pohlaví a změnám v církevním učení o homosexuálních aktech – návrhy, které vyvolaly obvinění z hereze a obavy ze schizmatu.

Evangelická církev v Německu - federace 20 luterských, reformovaných a sjednocených regionálních církví - světí ženy na kněze a biskupy a povoluje žehnání svazkům osob stejného pohlaví. Jak katolická, tak evangelická církev v Německu zaznamenávají odliv členů.

Papež František redaktorům sdělil: „Předsedovi německé biskupské konference biskupu Bätzingovi jsem řekl: ‚V Německu je velmi dobrá evangelická církev. Nepotřebujeme dvě.‘"

"Problém nastává, když synodální cesta vychází z intelektuálních, teologických elit a je velmi ovlivněna vnějšími tlaky. Jsou diecéze, kde se synodální cesta rozvíjí s věřícími, s lidmi, pomalu."

Kritici "Synodální cesty"

Biskup Bätzing, který vede německou biskupskou konferenci od března 2020, vyjádřil v rozhovoru zveřejněném v květnu zklamání z papeže Františka. "Papež, ani v katolické církvi, ani se všemi pravomocemi, které mu byly svěřeny, není někým, kdo by dokázal církev otočit vzhůru nohama, což bychom si přáli," řekl limburský biskup.

Bätzing odmítl obavy vyjádřené církevními představiteli z Polska, severských zemícelého světa, že by synodální cesta mohla vést ke schizmatu.

Papež František napsal v roce 2019 rozsáhlý dopis katolíkům v Německu. Zabýval se v něm tím, co nazval "erozí" a "úpadkem víry" v zemi, a vyzval věřící k obrácení, modlitbě a postu, jakož i k hlásání evangelia.

Papež na dopis odkazoval i v rozhovoru s redaktory: "Napsal jsem ho sám a trvalo mi to měsíc. Nechtěl jsem do toho zapojovat kurii. Udělal jsem to sám." "Originál je španělský a ten v němčině je překlad. Tam najdete mé myšlenky," řekl.

Papež František hovořil také o budoucnosti německého kardinála Rainera Woelkiho, který čelil silnému tlaku, aby odstoupil z čela kolínské arcidiecéze.

V září 2021 potvrdil papež po apoštolské vizitaci arcidiecéze kardinála Woelkiho ve funkci a dovolil mu vzít si dočasné volno z výkonu funkce. Když se 65letý kardinál letos v březnu vrátil, arcidiecéze oznámila, že podal rezignaci.

Papež k tomu řekl: "Když byla situace velmi bouřlivá, požádal jsem arcibiskupa, aby na šest měsíců odešel, aby se situace uklidnila a já mohl jasně uvažovat. Protože když jsou vody rozbouřené, nevidíte jasně."

"Když se vrátil, požádal jsem ho, aby napsal dopis o odstoupení. Udělal to a předal mi ho. A napsal omluvný dopis diecézi. Nechal jsem ho na místě, abych viděl, co se bude dít, ale jeho rezignaci mám v ruce".

Papež František pokračoval: "Děje se to, že existuje spousta nátlakových skupin, a pod tlakem není možné rozlišovat. Pak je tu ekonomická otázka, kvůli které zvažuji vyslání finančního týmu. Abych mohl rozlišovat, čekám, až nebude žádný tlak."

"To, že existují různé názory, je v pořádku. Problém je, když je vyvíjen tlak. To nepomáhá. Nemyslím si však, že Kolín nad Rýnem je jedinou diecézí na světě, kde dochází ke konfliktům. Beru ji jako každou jinou diecézi na světě, která zažívá konflikty. Napadá mě jedna, kde konflikt ještě neskončil: Arecibo v Portoriku je v konfliktu už léta. Takových diecézí je mnoho."

Papež František v březnu odvolal z úřadu biskupa Daniela Fernándeze Torrese z Areciba. Biskup, který vedl diecézi od roku 2010, označil toto rozhodnutí za "naprosto nespravedlivé".

Přeložila: Terezie Kvapilíková

Focusy

Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
Cena: 382 Kč
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
Cena: 314 Kč
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
Cena: 359 Kč
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 221 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou