Podstatu papežovy 44. zahraniční cesty (22.-23. září) nastínil včera ráno na obvyklém setkání s novináři Matteo Bruni, ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. Vysvětlil, že se Svatý otec zaměří na fenomén migrace a ekumenický a mezináboženský rozměr. Nevyloučil ani zmínku o klimatických změnách, které se dotýkají celé oblasti Středomoří.
Marseille je přístav, který symbolizuje jeho kosmopolitní charakter. Středozemní moře spojuje národy, země a kultury. A pak je tu Notre Dame de la Garde, bazilika zasvěcená Panně Marii, postavená na více než 160 metrů vysokém vrcholu, která připomíná víru a náboženskou toleranci. Je také dominantou francouzského města, které papež František navštíví 22. a 23. září, aby zde zakončil třetí ročník konference "Středomořské setkání".
"Je to poprvé, kdy Svatý otec cestuje do Marseille," řekl Bruni a zdůraznil, že historie vypovídá o tom, že město bylo v průběhu času obohacováno přítomností různých populací a jeho identita je velmi pestrá.
Není tedy náhodou, že Marseille hostí letošní ročník "Středomořského setkání", kterých se účastní biskupové a náboženští představitelé ze všech zemí Středomoří. Cílem modlitebních setkání, uměleckých a kulturních vystoupení bude, jak v neděli 17. září František vysvětlil: "Podporovat cesty míru, spolupráce a integrace se zvláštním zřetelem na fenomén migrace". Vše se odehraje v návaznosti na dvě předchozí setkání, a to v Bari v roce 2020 a ve Florencii v roce 2022.
"Ekumenický a mezináboženský rozměr se projeví hned první den papežovy návštěvy, kdy se uskuteční společná vzpomínka u památníku věnovaného námořníkům a migrantům ztraceným na moři," vysvětlil Bruni. Kromě migrace a přijímání uprchlíků je tu ještě jedno důležité téma, které nelze ignorovat a které by se mohlo objevit ve Františkových promluvách: "Je to téma životního prostředí," dodal ředitel Tiskového střediska Svatého stolce. "Středomoří je jistě místem, kde jsou silně cítit klimatické změny, k nimž došlo v posledních letech.“
Matteo Bruni dále naznačil, že by papež mohl Francii adresovat myšlenku také odkazem na životy jejích mnoha světců. “Slova, která by mohla mít zvláštní dosah pro celou Evropu". Marseille je po Štrasburku v roce 2014 druhým francouzským městem, které hostí papeže Františka na mezinárodní akci.
V pozadí této cesty však zůstává válka, a to nejen ta na Ukrajině. To podle Bruniho působí papeži bolest a není vyloučeno, že se o ní zmíní ve svých projevech.
Zdroj: Vatican News (italská sekce)