Svatý otec vystoupil v náboženském pořadu italské veřejnoprávní televize RAI, který byl natočen 27. května a vysílán o týden později. Papež nabídl své myšlenky o světových výzvách a sociálních otázkách a povzbudil všechny, aby se modlili a nacházeli sílu ve své víře.
Papež František se stal hostem italského televizního pořadu o víře a náboženství s názvem "A Sua immagine" ("K jeho obrazu"), který každý týden vysílá veřejnoprávní televize RAI. Svatý otec vedl dialog o řadě otázek a společenských výzvách, zejména o situaci ve světě. František prozradil, že v televizním studiu ještě nikdy nebyl a televizi moc nesledoval, protože když vyrůstal, tak ještě nebyla.
Když hovořil o snaze o světový mír, řekl: "Je to příběh starý jako lidstvo: s mírem vždycky zvítězíte a získáte, zatímco s válkou všechno ztratíte." Papež připomněl výzvu Pia XII. v jeho rozhlasovém poselství k představitelům světa z roku 1939, kdy v předvečer druhé světové války řekl: "S mírem se nic neztrácí. Válkou lze ztratit vše."
František toto varování přebírá za své a připomíná konflikt na Ukrajině, který zraňuje Evropu, ale také všechny války a násilí, které poznamenávají svět. Odsoudil glorifikaci násilí, zejména mučení, které vidíme ve válkách a dokonce i v médiích, zatímco jde o strašlivou realitu, kterou je třeba zastavit.
Ohledně důležité role, kterou média hrají, řekl, že "média musí pomáhat lidem objevovat a chápat jeden druhého, pomáhat navazovat přátelství a nabízet pomoc, aby se zbavili zla, které může ničit lidské životy". Řekl, že tento pozitivní důraz neznamená jen mluvit o náboženství a Bohu, což je velmi důležité, ale vždy chránit a připomínat lidský rozměr a naši společnou lidskost.
Diskuse se zaměřila také na důležité církevní události, včetně nadcházejícího Jubilea v roce 2025, které papež označil za příležitost sblížit všechny navzájem, s Bohem, řešit problémy, odpouštět. "Jednou z nejkrásnějších věcí na lidech je možnost odpuštění."
Při vzpomínce na své osobní zážitky hovořil o své babičce Rose, která ho jako první naučila lásce k Panně Marii: "Mluvila se mnou o svatém Josefovi a Panně Marii, ale vždycky byl v centru Ježíš." Dodal, že ústřední postavení Krista je důležité při rozlišování pravdivosti mariánských zjevení, o nichž se píše. Poznamenává, že existovala pravdivá zjevení Panny Marie, ale vždy s prstem ukazujícím na Ježíše, nikoliv přitaženým k sobě.
K tématu zármutku se během pořadu ve studiu připojili rodiče těžce nemocné pětileté holčičky. Jejich dcera Angelika zemřela den předtím, než byl papež 1. dubna propuštěn z římské nemocnice Gemelli. Papež se s nimi setkal před nemocnicí a nabídl truchlící matce své objetí; tento okamžik zachytila média, která byla v tu chvíli přítomna.
Papež připomněl důležitost "laskavosti" a "doprovázení v utrpení" s tím, že často pomáhá právě přítomnost nebo gesta, nikoli slova, neboť "pro bolest neexistují slova, jen činy a ticho."
Svatý otec také zopakoval to, co nazval "stylem" Boha, a připomněl rozměry jako "blízkost, soucit a laskavost". Řekl, že toto je třeba učit děti, protože "není cesty ven: buď si zvolíme cestu lásky, něhy, nebo cestu lhostejnosti."
Papež také povzbudil rodiče, aby "vychovávali k ukazování hranic", protože jinak dochází ke škodám, a řekl, že děti "potřebují pohlazení a lásku." Totéž řekl o učitelích, kteří by měli pomáhat vzdělávat se a růst, ale také učit disciplíně potřebné v životě.
Redakčně upraveno