V závěru dnešní generální audience se papež modlil za oběti útoku v konžské provincii Severní Kivu, který si v posledních dnech vyžádal životy bezbranných lidí, včetně jedné řeholnice pečující o nemocné. Znovu vyslovil blízkost Ukrajině a prosil za to, aby Panna Maria z Aparecidy osvobodila brazilský lid od nenávisti a nesnášenlivosti.
V Konžské demokratické republice v noci na dnešek zahynulo nejméně sedm lidí včetně jedné řeholnice. Za útokem namířeným proti dvěma zdravotnickým zařízením stojí podle místních zdrojů skupina Spojenecké demokratické síly (Adf). Jak uvedl Norbert Muhindo, ošetřovatel z kliniky Maboya, ozbrojení útočníci přišli kolem půlnoci a prohlásili, že chtějí válku. Papež František se modlil za oběti tohoto násilného činu:
„S hrůzou sledujeme události v Konžské demokratické republice. Vyjadřuji hlubokou lítost nad nepřijatelným útokem, k němuž došlo v Maboye v provincii Severní Kivu, kde byli zabiti bezbranní lidé, včetně jedné řeholnice pracující ve zdravotnictví. Modleme se za oběti a jejich rodiny, stejně jako za křesťanské společenství a obyvatele tohoto regionu, kteří jsou již příliš dlouho vyčerpáni násilím," řekl.
František poté vyzval k pokračování v modlitbách za Ukrajinu, trýzněnou válečnými strastmi. Pozdravil také portugalsky mluvící poutníky, zejména ze São Salvadoru da Bahia, Anicuns, Taubaté a São Paula, a připomněl nedělní beatifikaci v Crato v brazilském státě Ceará: „Benigna Cardoso da Silva byla mladá mučednice, která zachovávala Boží slovo, zachovala si čistý život a bránila svou důstojnost. Modlím se k Panně Marii z Aparecidy“, pokračoval papež, „aby chránila brazilský národ a pečovala o něj, aby ho osvobodila od nenávisti, nesnášenlivosti a násilí“.
Františkův pozdrav polským věřícím zapadá do kontextu letošního měsíce října věnovaného misiím: „Prožíváte misijní týden, který letos provázejí slova: Budete mými svědky. S vděčností myslím na mnoho misionářů z vaší země, kteří vydávají svědectví evangeliu v různých částech světa. Vyzývám vás, abyste jejich důležitou službu podpořili modlitbami a konkrétními projevy solidarity“.
Nakonec papež všem doporučil modlitbu růžence: „Tato jednoduchá a sugestivní mariánská modlitba každému ukazuje cestu, jak s důvěrou a velkodušností následovat Krista“.