Papež František nechal zveřejnit katechezi připravenou pro dnešní generální audienci, která neproběhla kvůli jeho hospitalizaci. Vybízí v ní, abychom se učili víře a naději mudrců z východu, kteří se přišli poklonit Ježíši.
„Vstupme také do školy mudrců - těchto „poutníků naděje“, kteří s velkou odvahou směřovali své kroky, srdce a dary k Tomu, který je nadějí nejen pro Izrael, ale pro všechny národy. Učme se klanět Bohu v jeho malosti,“ to je téma další katecheze papeže Františka, jejíž text zveřejnil Svatý stolec ve středu 19. února. Generální audience se nekonala z důvodu hospitalizace Svatého otce v nemocnici Gemelli.
Zatímco minulá katecheze byla věnována klanění pastýřů, dnes papež v návaznosti na perikopu Matoušova evangelia o příchodu mudrců k betlémské jeskyni zdůraznil, “že mezi prvními, kdo jsou pozváni k setkání s Bohem, který se stal dítětem-spasitelem světa, jsou chudí a cizinci”.
“Mudrci byli považováni za představitele původních národů, pocházejících od tří synů Noemových, a také tří kontinentů známých ve starověku - Asie, Afriky a Evropy - a tří fází lidského života - mládí, dospělosti a stáří. Ať už je výklad jakýkoli, mudrci jsou lidé, kteří nezůstávají stát, ale stejně jako velké biblické postavy cítí výzvu vydat se na cestu. Jsou to lidé, kteří se umí dívat dál než na sebe; umí vzhlížet vzhůru,” čteme v katechezi.
Mudrci, vedení hvězdou, přicházejí do Jeruzaléma a setkávají se s Herodem, který v obavách o svou moc nechá kontaktovat židovské učence. Ti dokáží na základě proroctví určit, že očekávaný Mesiáš se má narodit v Betlémě. Poklonit se však nejdou. “Je však zvláštní, že zákoníci, kteří dokážou přesně určit místo Mesiášova narození, ukazují cestu jiným, ale sami tam nejdou! K naladění se na Boží záměry totiž nestačí znát prorocké texty - musíme se proměnit zevnitř a dovolit Božímu slovu, aby oživilo naši touhu hledat a vidět Boha,” zdůrazňuje katecheze. A navíc, jak vidíme na chování Heroda, “pro toho, kdo lpí na moci, není Ježíš nadějí, kterou je třeba přijmout, ale hrozbou, kterou je třeba odstranit!”
Mudrci, vedení hvězdou, pak vskutku nacházejí Ježíše, což je znamením, “stvoření a prorocké slovo tvoří abecedu, skrze niž Bůh promlouvá a nechává se nalézt. Pohled na hvězdu vyvolává v těchto mužích nesmírnou radost, neboť Duch svatý, který hýbe srdcem každého, kdo upřímně hledá Boha, je naplňuje radostí.” Tři učenci se Ježíši pokloní a předají mu “vzácné dary hodné krále, hodné Boha”. Ačkoli vidí malé dítě, klanějí se Bohu, připomíná papež. Stávají se tak prvními věřícími mezi pohany, “obrazem církve shromážděné ze všech jazyků a národů”.
Svatý otec proto vyzývá, abychom i my vstoupili do školy mudrců, poutníků naděje, kteří směřovali k Tomu, “jenž je nadějí nejen Izraele, ale všech národů. Učme se uctívat Boha v jeho malosti, v jeho královské důstojnosti, která neutlačuje, ale osvobozuje a činí nás schopnými důstojně sloužit. A přinášejme mu ty nejkrásnější dary, abychom vyjádřili svou víru a lásku”.
Zdroj: Vatican.va