Svatý otec má v mongolském hlavním městě Ulánbátaru přistát 1. září, na kdy připadá Světový den modliteb církve za stvoření, který papež vyhlásil v roce 2015 po vydání své přelomové encykliky o životním prostředí Laudato si'.
Vzhledem k tomu, že papež nedávno prozradil, že píše druhou část encykliky Laudato si', která se bude zabývat nedávnými environmentálními krizemi, je pravděpodobné, že "péče o náš společný domov" bude klíčovým tématem jeho cesty do Mongolska, která se uskuteční tento týden.
Kvalita ovzduší v mongolském hlavním městě se v roce 2018 zhoršila natolik, že agentura OSN vydala zprávu, v níž ji označila za "krizi pro zdraví dětí". Podle měření jemných částic v ovzduší, které se mohou vstřebávat dýchacími cestami do krevního oběhu a nazývají se PM2,5 , se zjistilo, že jejich hladina je 133krát vyšší, než Světová zdravotnická organizace považuje za bezpečné.
Znečištěné ovzduší je částečně způsobeno osadami, které obklopují město. Ve čtvrti Ger chudé rodiny spalují surové uhlí z černého trhu, pneumatiky, plastové lahve a další odpad ve svých obydlích tzv. jurtách, aby se v chladných zimách zahřály. Ke znečištění přispívají také čtyři velké uhelné elektrárny v Ulánbátaru.
"Znečištění ovzduší se v Ulánbátaru stalo zdravotní krizí pro děti, která ohrožuje každé dítě a každé těhotenství," uvádí se ve zprávě UNICEF. Agentura OSN rovněž uvedla, že smog ve městě je natolik toxický, že mongolské děti žijící ve vysoce znečištěné čtvrti Ulánbátaru mají o 40 % nižší funkci plic než děti žijící na venkově. Studie v mongolské nemocnici zjistila, že sezónní znečištění ovzduší silně koreluje s 3,6násobně zvýšenou mírou potratovosti v hlavním městě. V reakci na důsledky pro veřejné zdraví mongolská vláda v roce 2019 zakázala spotřebu surového uhlí, ale město se stále potýká s následky přetrvávajícího znečištění ovzduší.
Mongolsko vyniká také bohatými zásobami nerostných surovin, včetně uranu, mědi, zlata a dalších. Mnoho zahraničních zemí, včetně Japonska, USA a Číny, má v Mongolsku těžební společnosti. Na tuto problematiku by také mohl upozornit papež František, jak to učinil při své cestě do Demokratické republiky Kongo na začátku tohoto roku, kde se dostal na titulní stránky novin výzvou k ukončení těžby slovy: "Ruce pryč od Afriky!"
Podle maďarské prezidentky Katalyn Novákové, která se s papežem Františkem setkala 25. srpna ve Vatikánu, plánuje Svatý otec vydat novou aktualizovanou verzi Laudato si' na svátek sv. Františka z Assisi 4. října.
Během čtyřdenní cesty do Mongolska se má papež setkat s vládními představiteli, vést mezináboženský dialog a sloužit mši svatou pro malou katolickou populaci této země. Více o programu papežovy cesty do Mongolska zde.
Zdroj: CNA