Papež František v neděli 11. února při mši svaté v bazilice sv. Petra ve Vatikánu kanonizoval první argentinskou světici Marii Antonii od svatého Josefa, v papežově vlasti známou jako "Mama Antula".
Matka Antula (1730-1799) byla zasvěcená laická žena, která propagovala ignaciánskou spiritualitu a založila v Buenos Aires Dům duchovních cvičení v době všeobecného nepřátelství vůči jezuitskému řádu. Papež František tuto argentinskou světici vyzdvihl jako vzor apoštolského zanícení a odvahy, protože se vydávala pěšky tisícovky kilometrů přes pouště a nebezpečná území, aby přivedla lidi k Bohu. "Bratři a sestry, Bůh nás miluje, a pokud mu dovolíme, aby se nás dotkl, můžeme se i my v síle jeho Ducha stát svědky lásky, která zachraňuje," řekl.
Argentinský jezuitský papež také zdůraznil, že Matka Antula vytrvale chránila ignaciánskou spiritualitu poté, co bylo Tovaryšstvo Ježíšovo potlačeno a jeho kněží vyhnáni z Jižní Ameriky. "Když byli jezuité vyhnáni, Duch Svatý v ní zažehl misijní plamen založený na důvěře v Prozřetelnost a na vytrvalosti," dodal Svatý otec.
Během kanonizační mše svaté papež František hovořil o tom, že je důležité chudé a slabé lidi neodstrkovat, ale přiblížit se k nim, jako to udělal Ježíš s malomocným, kterého potkal. "Kolik trpících mužů a žen potkáváme na chodnících našich měst? A kolik obav, předsudků a nedůslednosti, a to i mezi těmi, kdo jsou věřící a nazývají se křesťany, přispívá k tomu, že jsou o to více zraňováni!" Papež František ocenil Matku Antulu jako příklad milosrdenství za její péči o ty, které společnost zavrhuje.
María Antonia de Paz Figueroa se narodila do zámožné rodiny v roce 1730 v Silipice v Santiagu del Estero na severu Argentiny. Již v mládí projevila vroucí touhu sloužit Bohu. Na počátku své služby pomáhala rodičům s výukou jejich dětí a starala se o nemocné a chudé. Po vyhnání jezuitů ze Španělského impéria králem Karlem III. cestovala pěšky po severní Argentině, aby chránila a propagovala ignaciánskou spiritualitu, a organizovala rekolekce.
Po úspěchu těchto prvních rekolekcí rozšířila svou působnost do dalších oblastí Argentiny a v roce 1779 přesídlila do Buenos Aires. Císařské úřady jí sice odepřely povolení obnovit ignaciánskou tradici, ale její vytrvalost se vyplatila, když o rok později získala důvěru místního biskupa a založila Dům duchovních cvičení v Buenos Aires. Shromáždila zde také společenství dalších dívek toužících po řeholním životě a roku 1795 založila ženskou řeholní kongregaci Dcer Božského Spasitele. Zemřela 7. března 1799.
Papež František, bývalý arcibiskup Buenos Aires, již dříve uvedl, že chce Argentinu navštívit v druhé polovině letošního roku. František ve své vlasti nebyl již od roku 2013, kdy se stal papežem. S novým argentinským prezidentem se papež poprvé setkal při kanonizaci Matky Antuly a na konci mše si podali ruku a krátce se objali. V pondělí je ve Vatikánu čeká soukromá schůzka. Papež František uvedl, že toto setkání s Mileiem vnímá jako příležitost k zahájení dialogu, a naznačil, že se ho nedotkly urážky, které na jeho adresu Milei před svým zvolením prezidentem pronesl: "Slova během volební kampaně přicházejí a odcházejí," řekl papež. Milei, který byl vychován jako katolík, v poslední době přijal některé aspekty judaismu a dokonce naznačil možnost konverze. Po pátečním příletu z Izraele do Říma Milei navštívil baziliku sv. Petra v řetězech a na Instagramu zveřejnil fotografii, na níž se dívá na Michelangelovu sochu Mojžíše uvnitř kostela. Po prosincovém nástupu do funkce prezidenta Milei v dopise z 8. ledna oficiálně pozval papeže Františka k návštěvě Argentiny.
Zdroj: CNA