Po schůzce s indonéskými vládními autoritami v prezidentském paláci se papež František druhý den své apoštolské cesty v Indonésii setkal na nunciatuře v Jakartě se svými spolubratry jezuity. Odpoledne se přemístil do katedrály Nanebevzetí Panny Marie, kde proběhlo shledání s indonéskými duchovními. Svůj program ve středu 4. září zakončil ve společnosti mladých lidí z komunity Scholas Occurrentes.
Mezi přítomnými na nunciatuře během setkání s jezuity byl i kardinál Julius Riyadi Darmaatmadja SJ, 89letý emeritní arcibiskup Jakarty (1996-2010). Papež s jezuity v soukromí hovořil asi hodinu a odpověděl jim na několik otázek. Svatý otec vyjádřil překvapení a radost z toho, že mezi jezuity vidí tolik mladých lidí. Probíraná témata souvisela s otázkami, které se týkaly Indonésie, jako je mezináboženský dialog nebo inkulturace, na kterých si papež velmi zakládá.
V 16.30 místního času se Svatý otec přesunul do katedrály Nanebevzetí Panny Marie, kde se konalo setkání s indonéskými duchovními, seminaristy a zasvěcenými osobami. Papež během projevu zdůraznil bratrská pouta, která spojují všechny členy církve bez ohledu na jejich postavení. Upozornil také na důležitou roli katechetů při předávání víry. Poté s odkazem na čtyři vyslechnutá svědectví povzbudil shromážděné ke společnému rozjímání nad chápáním víry, bratrství a soucitu a opakovaně poukázal na jejich zásadní význam při sdílení evangelia.
"Není ani kousek území krásné Indonésie, ani okamžik v životě každého z milionů jejích obyvatel, který by nebyl darem od Něho, znamením Jeho nezištné a předvídavé otcovské lásky,“ uvedl František a povzbudil přítomné, aby v sobě pěstovali pocit vděčnosti a odpovědnosti za přijatá dobra.
Když Svatý otec hovořil o bratrství, zdůraznil, že znamená "vzájemné přijetí, uznání druhého jako sobě rovného v jeho rozmanitosti". František připomněl, že při hlásání evangelia je nesmírně důležitý postoj otevřenosti a bratrství, který nemůže spočívat ve vnucování své víry druhým, ale ve "sdílení radosti ze setkání s Kristem, vždy s velkou úctou a bratrskou láskou“. Apeloval také na to, aby v poslání hlásat evangelium nebyl nikdo vynechán a abychom oslovili "všechny, každého, každého“.
S odkazem na architekturu jakartské katedrály, v níž zvláštní místo zaujímá socha Matky Boží, František povzbudil shromážděné, aby Pannu Marii vnímali jako "vzor víry, obraz bratrství a ikonu soucitu“. Zopakoval také výzvu, kterou indonéskému duchovenstvu ve stejném chrámu 10. října 1989 adresoval svatý papež Jan Pavel II., který je požádal, aby radostně hlásali Vzkříšení, "aby se i na těch nejodlehlejších ostrovech radovali z poslechu evangelia, jehož jste skutečnými hlasateli, učiteli a svědky."
Papežův program ve středu 4. září zakončilo setkání s mladými lidmi z komunity Scholas Occurrentes. Setkání se členy Scholas Occurrentes je pravidelnou součástí papežových zahraničních návštěv a vždy se dotýká některých témat, která Svatému otci nejvíce leží na srdci a jsou pro jeho pontifikát důležitá.
Tento celosvětový edukační projekt založený papežem, se zaměřuje na zapojení mládeže do vzdělávání, umění a sportu. Dvě stě mladých lidí z indonéské Scholas Occurrentes z různých ostrovů, škol a náboženského vyznání, přivítalo papeže v novém jakartském domě mládeže "Grha Pemuda“.
V sále, kde se setkání konalo, byla umístěna tzv. mozaika emocí nazvaná „Mnohostěn srdce“, nové společné umělecké dílo členů hnutí z přírodních a recyklovaných materiálů, naplněné osobními předměty, které vytvořilo více než 1500 mladých lidí a které František před odjezdem doplnil svým poselstvím. Během setkání zazněla tři svědectví a papež s účastníky následně diskutoval a předal jim doporučení pro soužití v míru: "Skutečnost je nadřazena ideji, jednota je nadřazena konfliktu a celek je nadřazen části."
Zdroj: články z Vatican News, anglická sekce