Papež František se setkal s hráči fotbalového týmu Celtic

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace30. 11. 2023, 11.28

Ve středu se Svatý otec setkal s profesionálními fotbalisty klubu Celtic F.C., týmu založeného irskými katolickými přistěhovalci. Papež František, který je známý jako vášnivý fotbalový fanoušek, hráče povzbudil, aby byli dobrým příkladem a neztratili radost ze hry.

image:Image 47/source/orig/46403_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-2023-11-30t110037-624.jpeg
Foto: Vatican Media

Hráči a vedení skotského klubu se s papežem setkali před středeční generální audiencí. Papež František s nimi krátce spontánně pohovořil, poté jeho proslov k týmu přečetl asistent, protože se stále zotavuje z chřipky a zánětu plic. František vyzval hráče, aby nikdy neztratili amatérského ducha a lásku ke sportu. Poznamenal sice, že sportovci vždy bojují o vítězství, nicméně zdůraznil, že vítězství na hřišti není konečným cílem: skutečným vítězstvím je společné nadšení a týmový duch. To je podle něj na sportu to nejkrásnější.

Papež připomněl, že Celtic byl založen v roce 1887 irskými katolickými přistěhovalci s cílem snížit chudobu ve skotském Glasgow a připomněl význam solidarity, který klub představuje. Zároveň vyjádřil politování nad tím, jak se sport změnil a často jde pouze o finanční zisk.

"Cenný odkaz vašeho klubu klade na vaše bedra velkou odpovědnost a připomíná vám, abyste byli dobrými vzory, zejména pro mladé lidi," řekl papež hráčům. Povzbudil je, aby se snažili nejen o sportovní dokonalost, ale aby dbali také o svou osobní zásadovost, aby je lidé vnímali jako lidi laskavé, muže s velkým srdcem, kteří umějí dobře nakládat s výhodami, jež jim plynou z jejich privilegovaného postavení ve společnosti.

Papež František setkání zakončil modlitbou, aby hráči i nadále přinášeli svědectví o všem, co činí sport skutečně krásným a ušlechtilým.

Celtic byl v Římě na zápase Ligy mistrů UEFA proti Laziu, který italský celek vyhrál 2:0.

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
image:Image Evangelii gaudium
Evangelii gaudium papež František
image:Image Žijeme v době papeže Františka
Žijeme v době papeže Františka Michal Altrichter
image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.