Dnes dopoledne (14. února 2014) přijal papež František patnáct českých a moravských biskupů na soukromé audienci. Během uzavřeného setkání, které trvalo zhruba hodinu a půl, předal také svůj projev, v němž dává české církvi některá doporučení. Ta se týkají pastorace, dialogu s nevěřícími, poslání biskupa nebo ekonomickým záležitostem.
Vatikán: „Zatímco po dlouhý čas církev ve vaší zemi utlačovaly režimy, založené na ideologiích popírajících lidskou důstojnost a svobodu, dnes se musíte vypořádávat s jinými nástrahami, kupříkladu se sekularismem a relativismem,“ uvedl papež s tím, že je potřebný konstruktivní dialog se všemi lidmi, i s těmi, kdo jsou vzdálení jakémukoliv náboženskému cítění. „Kéž jsou vždy křesťanská společenství místem přijetí, otevřené a klidné konfrontace, kéž jsou tvůrci smíření a pokoje, podnětem pro celou společnost, aby se zaměřila na obecné dobro a pozornost vůči nejpotřebnějším, kéž přispívají ke kultuře setkávání,“ dodal.
František také vyzval k podpoře rodin: „Rodina je nosný prvek společenského života a pouze pracujeme-li k užitku rodiny, můžeme obnovit pletivo církevního společenství a samotné občanské společnosti.“
Před biskupy dále vyzdvihl potřebu kvalifikované přítomnosti církve ve školství a kultuře.
Biskupové dále mají být podle papeže „s bdělostí i odvahou“ otevření vůči Božím podnětům, který uschopňuje věřící laiky, aby se ujali úloh potřebných k obnově a růstu církve. „Každý ve své vlastní roli je povolán k velkorysému přínosu, aby radostná zvěst zazněla v každém prostředí, včetně toho nejvíce nepřátelského či vzdáleného církvi, aby hlásání dospělo na periferie, k různým kategoriím osob, zejména nejslabším a ochuzeným o naději,“ píše František.
Papež se věnoval také ekonomickým záležitostem české církve: „Na poli ekonomiky je nutné vyvinout takový systém, který by každé církevní instituci zaručil základní prostředky a svobodu k pastorační činnosti, přičemž by dbal na to, že materiální prostředky jsou určeny výlučně k duchovnímu poslání církve. Je zapotřebí pozorné bdělosti, aby církevní majetek byl spravován uvážlivě a transparentně, aby byl chráněn a zachován, a to také za pomoci důvěryhodných a kompetentních laiků.“
V závěru papež poprosil biskupy o modlitbu a udělil požehnání českým a moravským věřícím.
V příloze naleznete text papežovy promluvy.
Další info a postřehy na facebookovém profilu TS ČBK.
(Foto ze středeční generální audience: Osservatore Romano)
(Překlad promluvy: Jana Gruberová, Radio Vaticana)