Papež František opětovně vyjádřil znepokojení nad směřováním katolické církve v Německu. V dopise zveřejněném v deníku Die Welt potvrdil, že vytvoření tzv. synodální rady, jak ji německá církev koncipuje, není slučitelné se svátostnou strukturou katolické církve.
List adresovaný čtveřici žen, z nichž tři jsou vysokoškolskými profesorkami, je podepsaný papežem Františkem s datem 10. listopadu. Právě toho dne zahájila v Essenu své zasedání tzv. synodální komise, která má za cíl připravit vytvoření stálé "synodální rady". Vatikán již dříve upozornil, že němečtí katolíci nejsou oprávněni takovou radu vytvořit, a že by se jí biskupové neměli účastnit. Pouze čtyři němečtí ordináři však oznámili, že práci této komise nepodpoří.
Papež František odpověděl na dopis, který mu společně adresovaly profesorka morální teologie Katharina Westerhosrstmann, teoložka Marianne Schlosser, filosofka Hanna Barbara Gerl-Falkovitz a publicistka Dorothea Schmidt. Všechny čtyři se zpočátku aktivně účastnily německé synodální cesty, ale rozhodly se z ní vystoupit s odůvodněním, že její postup hrozí rozkolem církve v Německu. František ve své odpovědi těmto ženám píše: "I já sdílím obavy z mnoha konkrétních kroků, které byly učiněny, a díky kterým hrozí, že velkou část této místní církve stále více vzdálí od společné cesty univerzální církve."
Podle Svatého otce k nim nepochybně patří již zmíněné ustavení synodální komise, která má následně vést k ustavení synodální rady. Papež dále konstatuje, že tento orgán nelze sladit se svátostnou strukturou katolické církve a připomíná, že Svatý stolec výslovně zakázal vytvoření takové struktury lednovým dopisem, který jako papež výslovně schválil.
Papež František dále píše, že místo hledání "záchrany" ve stále nových orgánech a v jakémsi sebestředném kroužení kolem stále stejných témat, chtěl ve svém "Dopise putujícímu Božímu lidu v Německu" připomenout potřebu modlitby, pokání a adorace. Tento dopis napsal František v roce 2019, kdy byla v Německu tzv. synodální cesta zahájena.
V závěru svého listu papež děkuje čtveřici německých intelektuálek za jejich teologickou a filosofickou práci i za svědectví víry a prosí je, aby se i nadále modlily za něj i za na společný úmysl, kterým je jednota.
Zdroj: Vatican News, italská sekce