Papež František rozhodl, že Arcidiecéze Buenos Aires už nebude "první" diecézí v Argentině

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 7. 2024, 11.44

Rozhodnutím papeže Františka, které bylo zveřejněno v pondělí 22. července, ztratí argentinská Arcidiecéze Buenos Aires od 25. srpna 2025 svůj "primát". Tedy místní arcibiskup již nebude argentinským primasem. Tento titul získá od 7. září diecéze Santiago del Estero.

image:Image 60/source/orig/59556_fotky-k-clankum-na-web-20.png
Canva.com

O rozhodnutí Svatého otce informovali společně arcibiskup Buenos Aires Mons. Jorge Ignacio García Cuerva a biskup Santiaga del Estero Mons. Vicente Bokalic Iglic v dopise věřícím svých diecézí.

Tzv. primátní (arci)diecéze je ta, která má v katolické církvi v dané církevní provincii nebo zemi přední postavení nebo vedoucí úlohu (v ČR je to pražská arcidiecéze, pozn. red.). Toto zvláštní postavení zastává biskup/arcibiskup, který nese titul „primas“. Pojem a funkce primase diecéze se mohou lišit podle církevní tradice jednotlivých zemí.

Klíčové charakteristiky:

Čestný primát: Metropolitní diecéze má obecně čestný primát nad ostatními diecézemi v určitém regionu nebo zemi. Neznamená to přímou právní nebo správní pravomoc nad ostatními diecézemi, ale pouze uznání jejího historického nebo symbolického významu.

Primát arcibiskupa: Biskup, který řídí tuto diecézi, obvykle nese titul „primas“. Tento titul je čestný a neznamená jurisdikční moc nad ostatními biskupy, i když za určitých okolností může mít určité koordinační povinnosti.

Historický a kulturní význam:  Primátní diecéze jsou obvykle ty, které mají zvláštní historický, kulturní nebo duchovní význam. Mohou to být první diecéze zřízené v daném regionu, mohou mít katedrálu zvláštního významu nebo mohou být spojeny s důležitými událostmi v dějinách církve. Ačkoli titul primase uděluje čestné postavení a může zahrnovat určité ceremoniální a reprezentativní funkce, konkrétní povinnosti primase se mohou lišit. Primas může reprezentovat církev ve své zemi na národních nebo mezinárodních akcích. Dále může hrát roli při koordinaci církevních aktivit na národní úrovni. V neposlední řadě primas udržuje a propaguje historii a tradici církve ve svém regionu.

Zdroj: Zenit

Papež František Biskupové

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente