Papež František: Respektujme důstojnost každého člověka

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 10. 2024, 13.48

Papež František dnes 17. října vyzval světové lídry na setkání G7 o inkluzi a zdravotním postižení, aby upřednostnili důstojnost, začlenění a posílení postavení osob se zdravotním postižením a zdůraznili spravedlnost a solidaritu.

image:Image 64/source/orig/63374_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-8.jpeg
Vatican Media

Audience se konala po třídenním summitu v italském regionu Umbrie ve střední části země, který byl ve středu zakončen podpisem Solfagnské charty. Tento text vyjadřuje silný závazek k integraci osob se zdravotním postižením a stanovuje osm priorit, které mají zajistit jejich plnou účast na společenském, politickém a ekonomickém životě. Tyto zásady, jak řekl papež, nejen hluboce rezonují s církevní vizí lidské důstojnosti, ale mají také zásadní význam pro utváření společnosti, která si váží každého jednotlivce jako součásti univerzální lidské rodiny.

Papež František ve svém projevu vyzval mezinárodní společenství, aby se prioritně zaměřilo na začleňování lidí s postižením, a všem přítomným připomněl, že jejich rovnost a důstojnost musí být všeobecně uznávány. „Vytvoření inkluzivního světa,“ poznamenal, „vyžaduje nejen přizpůsobení struktur, ale také změnu myšlení.“ Poté vyzval k všeobecné přístupnosti, která zajistí odstranění všech fyzických, sociálních, kulturních a náboženských bariér, aby jednotlivci mohli rozvíjet svůj talent a přispívat ke společnému dobru bez ohledu na svou životní etapu.

Svatý otec dále zdůraznil, že poskytování služeb osobám se zdravotním postižením není jen aktem sociální pomoci, ale otázkou spravedlnosti. Všechny národy podle něj nesou odpovědnost za vytváření inkluzivních společenství, která podporují integrální rozvoj každého člověka. Znovu zdůraznil zásadní význam nabídky příležitostí k důstojnému zaměstnání a účasti na kulturních a sportovních akcích a varoval, že vyloučení člověka z těchto oblastí je „závažnou formou diskriminace“. Rovněž vyzdvihl úlohu technologií při prosazování inkluze a zdůraznil, že by měly být dostupné všem. Varoval však, že technologie musí být využívány moudře, aby nerovnosti spíše překonávaly, než prohlubovaly. „Technologie musí směřovat ke společnému dobru,“ řekl, “a musí sloužit kultuře setkávání a solidarity.“

Závěrem papež František povzbudil účastníky skupiny G7, aby pokračovali ve své práci s nadějí a odhodláním. „Společně,“ uzavřel, “můžeme vybudovat svět, v němž bude plně uznávána a respektována důstojnost každého člověka.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Papež František

image:Image Všichni jsme misionáři
Všichni jsme misionáři papež František, Giovanni Valente
image:Image Papež František a jeho jezuitské kořeny
Papež František a jeho jezuitské kořeny Stefan Kiechle
image:Image Deus Caritas Est (Bůh je láska)
Deus Caritas Est (Bůh je láska) Benedikt XVI.
image:Image Vzpomínky na papeže Pia X.
Vzpomínky na papeže Pia X. Rafael Merry del Val