Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František: Respektujme důstojnost každého člověka

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace17. 10. 2024, 13.48
TiskTisk

Papež František dnes 17. října vyzval světové lídry na setkání G7 o inkluzi a zdravotním postižení, aby upřednostnili důstojnost, začlenění a posílení postavení osob se zdravotním postižením a zdůraznili spravedlnost a solidaritu.

image:Image 64/source/orig/63374_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-8.jpeg
Vatican Media

Audience se konala po třídenním summitu v italském regionu Umbrie ve střední části země, který byl ve středu zakončen podpisem Solfagnské charty. Tento text vyjadřuje silný závazek k integraci osob se zdravotním postižením a stanovuje osm priorit, které mají zajistit jejich plnou účast na společenském, politickém a ekonomickém životě. Tyto zásady, jak řekl papež, nejen hluboce rezonují s církevní vizí lidské důstojnosti, ale mají také zásadní význam pro utváření společnosti, která si váží každého jednotlivce jako součásti univerzální lidské rodiny. 

Papež František ve svém projevu vyzval mezinárodní společenství, aby se prioritně zaměřilo na začleňování lidí s postižením, a všem přítomným připomněl, že jejich rovnost a důstojnost musí být všeobecně uznávány. „Vytvoření inkluzivního světa,“ poznamenal, „vyžaduje nejen přizpůsobení struktur, ale také změnu myšlení.“ Poté vyzval k všeobecné přístupnosti, která zajistí odstranění všech fyzických, sociálních, kulturních a náboženských bariér, aby jednotlivci mohli rozvíjet svůj talent a přispívat ke společnému dobru bez ohledu na svou životní etapu.

Svatý otec dále zdůraznil, že poskytování služeb osobám se zdravotním postižením není jen aktem sociální pomoci, ale otázkou spravedlnosti. Všechny národy podle něj nesou odpovědnost za vytváření inkluzivních společenství, která podporují integrální rozvoj každého člověka. Znovu zdůraznil zásadní význam nabídky příležitostí k důstojnému zaměstnání a účasti na kulturních a sportovních akcích a varoval, že vyloučení člověka z těchto oblastí je „závažnou formou diskriminace“. Rovněž vyzdvihl úlohu technologií při prosazování inkluze a zdůraznil, že by měly být dostupné všem. Varoval však, že technologie musí být využívány moudře, aby nerovnosti spíše překonávaly, než prohlubovaly. „Technologie musí směřovat ke společnému dobru,“ řekl, “a musí sloužit kultuře setkávání a solidarity.“

Závěrem papež František povzbudil účastníky skupiny G7, aby pokračovali ve své práci s nadějí a odhodláním. „Společně,“ uzavřel, “můžeme vybudovat svět, v němž bude plně uznávána a respektována důstojnost každého člověka.“

Zdroj: Vatican News, anglická sekce

Focusy

Papež František

Mohlo by vás zajímat

image:Image Světlo světa
Světlo světa Joseph Ratzinger, Peter Seewald, Benedikt XVI.
Cena: 221 Kč
image:Image Bratr František
Bratr František Gerhard Mester
Cena: 116 Kč
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
Cena: 382 Kč
image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
Cena: 449 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou