Při dnešní generální audienci na Svatopetrském náměstí papež poukázal na příklad svaté Terezie z Lisieux, patronky misionářů a dalších řeholnic, které podporují život církve přímluvnou modlitbou.
"Řeholníci jsou tepajícím srdcem církve. Jejich modlitba je kyslíkem pro všechny části Kristova těla a zároveň je neviditelnou silou, která udržuje evangelní poselství," řekl papež František při generální audienci. Svatý otec dále uvedl, že život sester a bratří, kteří se zříkají sebe i světa, aby napodobovali Ježíše na cestě chudoby, čistoty, poslušnosti a přimlouvají se za všechny, je velkým svědectvím, které prochází dějinami.
Papež citoval slova svaté Terezie, která popsala svoje poslání v autobiografii, která nese název Příběh duše: "Pochopila jsem, že církev má srdce a že toto srdce hoří láskou. Pochopila jsem, že je to jedině láska, která nutí církev jednat, protože kdyby láska vymizela, apoštolové by nekázali evangelium a mučedníci by neprolévali svou krev, pochopila jsem, že láska je zahrnuta ve všech povoláních. Pak jsem v přemíře své blouznivé radosti vykřikla: Ó, Ježíši, má lásko, mé poslání, konečně jsem ho našla, mé poslání je láska." Papež František dodal, že tuto lásku můžeme vidět v životě kontemplativních mnichů a mnišek, kteří pracují a modlí se v tichosti za celou církev.
Svatý otec také vyzdvihl příklad svatého Řehoře z Nareku, arménského kněze, mnicha, mystika a básníka z 10. století, kterého František v roce 2015 prohlásil doktorem církve. "Svatý Řehoř strávil téměř celý svůj život v klášteře Narek. Tam se naučil nahlížet do hlubin lidské duše a spojením poezie a modlitby znamenal vrchol arménské literatury i spirituality," řekl. "To, co je na něm nejpozoruhodnější, je univerzální solidarita, jejímž je tlumočníkem. Sdílí osudy všech lidí a zasvětil svůj život tomu, aby se za ně přimlouval. Píše: Nosím v sobě celou zemi a jsem zástupcem celého světa, abych mu obětoval své modlitby.'" citoval papež (Žalm, 28).
Papež František zdůraznil, že řeholníci jsou velkým příkladem, protože slovem, modlitbou a každodenní prací jsou mostem přímluvy za všechny lidi a za jejich hříchy. Na závěr středeční generální audience Svatý otec pozdravil několik řeholních řádů přítomných na Svatopetrském náměstí, včetně oblátských hospitálních sester františkánek a salesiánek Nejsvětějšího srdce.
Redakčně upraveno