Svatý otec zaslal ve středu 20. března dopis biskupům Kolumbie, Panamy a Kostariky, v němž zdůraznil potřebu větší pastorační péče a iniciativ na pomoc migrantům, kteří prochází přes zrádnou Darienskou proluku. "Každý uprchlík, který opouští svou vlast, je pro nás jako pro křesťany výzvou.“
Papežovo poselství přichází v době, kdy biskupové ze tří zemí uzavírají čtyřdenní setkání v Panamě nazvané "Velikonoce s našimi bratry a sestrami migranty" zaměřené na pastorační pomoc a služby katolické církve uprostřed probíhající humanitární krize ve Střední Americe.
Sto kilometrů dlouhá Darienská proluka, která se nachází na hranicích mezi Panamou a Kolumbií, je jednou z nejfrekventovanějších a nejnebezpečnějších migračních cest na světě. V řídce osídlené džungli (jediná pozemní cesta spojující Střední a Jižní Ameriku) nejsou zpevněné cesty ani základní infrastruktura, která by migrantům usnadnila cestu.
Podle údajů zveřejněných panamskou vládou dosáhl počet migrantů, kteří prošli Darienskou prolukou, v roce 2023 rekordního počtu 520 tisíc, což je více než dvojnásobek v porovnání s rokem 2022.
Svatý otec vybízí biskupy, aby nezanedbávali službu migrantům, a zároveň je vyzývá, aby ve spolupráci s mezinárodními organizacemi usilovali o dlouhodobé řešení "práva nemigrovat". Zdůraznil potřebu pastorů a pastoračních pracovníků, kteří by měli jít nad rámec zavedených postupů a být uprchlíkům nablízku, "protože pouze kráčením v Božím rytmu s jeho svatým lidem bude možné překonat bariéry konvencí a vést církev spolu s našimi bratry a sestrami migranty po cestách naděje."
V závěru svého poselství papež zdůraznil: "Tvoříme církev připravenou přijímat, chránit, podporovat a integrovat všechny bez rozdílu a nikoho nevynechávat, přičemž uznáváme právo každého nabídnout svůj příspěvek prostřednictvím práce a osobního nasazení pro dobro všech a ochranu našeho společného domova."
Zdroj: CNA