Po více než třinácti hodinách letu přistál papež František v úterý 3. září v Jakartě, aby zahájil svou 45. zahraniční apoštolskou cestu, která bude zároveň nejdelší za celý jeho jedenáctiletý pontifikát. Svatý otec navštíví Indonésii, Papuu-Novou Guineu, Východní Timor a Singapur.
Letadlo přistálo o několik minut dříve na jakartském mezinárodním letišti Soekarno-Hatta v indonéském hlavním městě přibližně v 11.19 místního času (6.19 SEČ). Let společnosti ITA-Airways s papežem a novináři, kteří ho doprovázejí, opustil římské mezinárodní letiště Fiumicino v pondělí odpoledne v 17.32 místního času.
Po přistání byl Svatý otec v Jakartě srdečně přivítán a poté zamířil na apoštolskou nunciaturu, kde se setkal se skupinou čtyřiceti mužů, žen, seniorů a dětí, kterým pomáhají a které doprovázely dominikánské sestry, Jezuitská služba pro uprchlíky a komunita Sant'Egidio. Papež se s přítomnými postupně pozdravil a vyslechl si příběhy každého z nich, včetně rodiny uprchlíků ze Srí Lanky a jednoho rohingského uprchlíka. Jedná se o jedinou schůzku prvního dne této cesty, který byl věnován odpočinku.
Papež stráví v Jakartě tři noci a poté bude pokračovat ve své asijské cestě do Papuy-Nové Guineje, Východního Timoru a Singapuru. V každé zemi ho přivítají kardinálové, z nichž tři byli jmenováni právě Františkem.
Nejlidnatější muslimský stát na světě je velmi rozlehlou zemí, která se skládá z téměř 17 tisíc ostrovů a obyvatelstvo tvoří mnoho kmenů, etnických skupin, kteří mají různé jazyky a kulturu. Před Františkem navštívili tuto zemi dva papežové: Pavel VI. v roce 1970 a Jan Pavel II. v roce 1989. Apoštolskou návštěvu jihovýchodní Asie papež František plánoval již před pandemií.
Vzhledem k tomu, že Indonésie je všeobecně považována za vzor tolerance a vzájemného soužití, bude papež, který napsal encykliku Fratelli tutti o lidském bratrství, pravděpodobně pokračovat i během své návštěvy v podpoře lidského porozumění a mezináboženského dialogu.
Katolíci tvoří přibližně 3 % z převážně muslimské populace, představují cca 8 milionů katolíků z celkem 280 milionů obyvatel země, která je postavena na respektu k jednotlivci a jeho odlišnému náboženskému přesvědčení.
Papež stráví tři noci v Jakartě, kde ho čeká mezináboženské setkání v mešitě Istiqlal a bude sloužit mši pro místní katolíky.
Jakartský kardinál Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo v rozhovoru pro Vatican News naznačil, že v Indonésii je zcela běžné, že muži a ženy různých vyznání, například katolíci a muslimové, uzavírají manželství, což není typické v rámci jiných zemí s muslimskou většinou. Poznamenal také, že kněží často pocházejí z rodin, kde je jeden z rodičů muslim nebo buddhista. Ze všech těchto důvodů je na místě, že papež František sem cestuje s mottem „Víra, bratrství, soucit“.
Kardinál Charles Maung Bo, předseda Federace asijských biskupských konferencí (FABC), uvedl pro Vatican News, že pro věřící v Asii je papež někdy vnímán jako vzdálená, „společenská“ osoba, takže jeho skutečný příjezd pro ně hodně znamená.
Asijci, jak si posteskl, trpí různou mírou politického útlaku, chudobou a klimatickou devastací, stejně jako náboženským pronásledováním nebo nedostatkem náboženské svobody. V důsledku toho často migrují do jiných zemí, kde podle jeho slov udržují svou víru při životě, a tím jsou v jistém smyslu „misionáři“, protože do těchto svých nových domovů přinášejí obnovenou naději a nadšení.
Papež sv. Jan Pavel II. navštívil Papuu-Novou Guineu v roce 1984 a nyní, přesně po čtyřiceti letech, se papež František vrací v jeho stopách. Je to většinově křesťanský národ, kde se ke katolické víře hlásí přibližně každý třetí člověk.
Kromě toho, že papež přinese svou "osobní blízkost" těmto asi dvěma milionům katolíků, stejně tak ukáže svou náklonnost těm, kteří trpí přírodními katastrofami, z velké části vyvolanými klimatickou krizí a chudobou. Papež František několikrát vyzval k pomoci tichomořskému ostrovnímu státu, když ho 25. března 2024 postihlo ničivé zemětřesení o síle 6,9 stupně Richterovy škály.
V hlavním městě země Port Moresby jsou ústředními body jeho programu mše svatá a setkání s dětmi z organizace Callan na střední technické škole Caritas.
Po celou dobu apoštolské cesty bude Svatý otec pobývat jen v hlavních městech jednotlivých zemí, ale během návštěvy v Papui-Nové Guineji se rozhodl odletět také do pobřežního města Vanimo, kde se soukromě setká s misionáři a místními věřícími.
Další etapa apoštolské cesty povede do Východního Timoru, nejkatoličtějšího asijského státu. V této bývalé portugalské kolonii je více než 96% obyvatel katolického vyznání. Naposledy zde byl na návštěvě papež sv. Jan Pavel II. v roce 1989, kdy byl Východní Timor ještě pod indonéskou okupací.
S mottem „Nechť je vaše víra vaší kulturou“ bude papež František v zemi sloužit mši svatou, navštíví děti s postižením a setká se se svými jezuitskými spolubratry.
Kardinál Virgilio do Carmo da Silva z Dili, kterého papež František v srpnu 2022 jmenoval vůbec prvním kardinálem v zemi, uvedl pro Vatican News, že „jednou z naléhavých potřeb, kterým musíme věnovat pozornost, jsou mladí lidé, kteří opouštějí naši zemi kvůli chudobě a nezaměstnanosti“, a že církev studuje, „jak poskytnout pomoc těm, kteří opustili svou vlast“.
Na závěr papež František navštíví ostrovní stát Singapur, který je běžně považován za mezinárodní obchodní centrum. Svatý otec jde opět ve stopách papeže sv. Jana Pavla II, který Singapur navštívil v roce 1986. Katolíci tvoří asi 6% obyvatel Singapuru, což představuje asi 395 tisíc věřících.
Přesto kardinál William Goh, který byl v téže konzistoři 27. srpna 2022 jmenován vůbec prvním singapurským kardinálem, pro Vatican News vysvětlil, že jsou i tak „docela silnou složkou populace“. Dodal také, že věřící jsou poměrně vzdělaní a mají vysoké nároky na to, co jim jejich farnosti nabízejí, zejména co se týká kázání.
Během pobytu v Singapuru papež také absolvuje mezináboženské setkání s mladými lidmi na katolické škole a bude předsedat bohoslužbě.
Zdroj: Vatican News, anglická sekce