Při generální audienci, ve středu 6. září, Svatý otec povzbudil věřící, aby ve světě hledali tiché dobro, i když je tendence věnovat větší pozornost neúspěchům a skandálům.
"Jen si vzpomeňte, kolik skrytých semínek dobra dává rozkvést zahrada světa, zatímco my obvykle slyšíme jen o zvuku padajících stromů," řekl Svatý otec během své pravidelné veřejné audience. "Lidé mají rádi skandály. Padající strom udělá velký hluk, ale vy nevidíte les, který každý den roste, protože růst probíhá v tichosti," dodal papež. Vyzval také, aby lidé na celém světě hleděli vstříc světlu dobra a bojovali proti tendenci oceňovat druhé jen do té míry, do jaké sdílejí naše představy
Svatý otec promluvil k poutníkům a turistům na Svatopetrském náměstí dva dny po svém návratu z cesty do Ulánbátaru, hlavního města Mongolska. "Někdo by se mohl ptát: proč jsem se vydal tak daleko, abych navštívil malé stádo věřících?" pokračoval. "Protože právě tam, daleko od světel reflektorů, často nacházíme znamení přítomnosti Boha, který nehledí na zdání, ale na srdce."
"Pán nehledá středobod, ale prosté srdce těch, kdo po něm touží a milují ho bez okázalosti, bez touhy vyvyšovat se nad ostatní. A já jsem měl tu možnost setkat se v Mongolsku s pokornou a radostnou církví, která je v Božím srdci, a mohu dosvědčit jejich potěšení z toho, že se na několik dní ocitli také v centru církve."
Svatý otec vyprávěl o tom, co nazval dojemnou historií křesťanské komunity v Mongolsku. "Vznikla z Boží milosti díky apoštolské horlivosti několika misionářů, kteří se s evangelijním zanícením vydali asi před 30 lety do této země, kterou neznali," a dodal, že navzdory obtížím se misionáři naučili jazyk a způsob života mongolského lidu.
Pochválil katolické společenství, které misionáři vytvořili, a uvedl, že při konverzi na křesťanství nespoléhali na proselytismus, ale ukázali, jak žít evangelium v rámci mongolské kultury. "To je katolicita: ztělesněná univerzalita, která přijímá dobro tam, kde se nachází, a slouží lidem, s nimiž žije," řekl. "Takto žije církev: vydává pokorně svědectví o Ježíšově lásce, skutky před slovy, šťastná ze svého pravého bohatství: služby Pánu a bratřím."
Papež František byl prvním papežem v historii, který se vydal do Mongolska. Během čtyřdenního pobytu v této velké asijské zemi, se ve dnech 1.-4. září setkal s vládními představiteli, vedl mezináboženský dialog s buddhisty a příslušníky dalších východních náboženství a předsedal vůbec první papežské mši pro malou katolickou populaci země.
"Byl jsem v srdci Asie a to mi udělalo dobře. Je dobré navázat dialog s tímto obrovským kontinentem, načerpat jeho poselství, poznat jeho moudrost, jeho způsob pohledu na věci, obsáhnout čas a prostor," řekl František a dodal: "Když myslíme na nekonečné a tiché prostory Mongolska, nechme se vyburcovat potřebou rozšířit hranice našeho pohledu, abychom byli schopni vidět dobro v druhých a byli schopni rozšířit své obzory."
Zdroj: CNA