Papež František se dnes 12. srpna setkal se členy čtyř řeholních kongregací, kteří se v těchto dnech v Římě účastní svých generálních kapitul. Vyzval je, aby se zaměřili na rozlišování, trvalou formaci a rozvíjení ducha milosrdné lásky.
Papež František se v pondělí setkal s představenými čtyř řeholních kongregací, které v Římě pořádají své generální kapituly. Audience se účastnili delegáti kapituly Dominikánských misijních sester svatého Sixta, sester Společnosti Nejsvětějšího Srdce Ježíšova, sester Obětování Panny Marie v chrámě a Společnosti Božských povolání (otců povolání). Papež František jim vyjádřil vděčnost za jejich obětavost a službu církvi.
Svatý otec svou promluvu začal úvahami o významu rozlišování a zdůraznil, že je nezbytné pro každou řeholní kongregaci i jednotlivce. "Rozlišování je součástí života, ať už ve významných okamžicích zahrnujících závažná rozhodnutí, nebo při každodenním rozhodování o drobných, běžných záležitostech," řekl papež František a dodal: "Rozlišování je náročné a vyžaduje naslouchání Pánu, sobě samému i druhým. Je to proces, který vyžaduje modlitbu, reflexi, trpělivé očekávání a nakonec i odvahu a oběť."
Papež také vyzdvihl radost, kterou přináší správné rozhodování, a zdůraznil, že "učinit dobré rozhodnutí, správné rozhodnutí, nám přináší mnoho radosti". Vyzval přítomné, aby pomohli mladým lidem pochopit, že "být svobodný znamená riskovat a vydat se na určitou cestu, samozřejmě s moudrostí a rozvahou, ale také s odvahou a duchem odříkání, abychom rostli a postupovali v sebedarování, a tak našli štěstí v lásce k druhým v souladu s Božím plánem".
Dále se papež František věnoval tématu formace, které je podle něj společným a sdíleným posláním řeholních kongregací. Řeholní život popsal jako cestu růstu ve svatosti, která zahrnuje celou existenci člověka a povzbudil přítomné řeholníky k vytrvalosti v modlitbě, svátostném životě a vztahu s Kristem.
Podle Svatého otce pouze ti, kdo jsou dostatečně pokorní, aby si uvědomili, že jsou neustále ve formaci, mohou doufat, že se stanou dobrými formátory druhých.
Nakonec papež František hovořil o svém třetím a posledním bodě: o milosrdenství. Popsal základní roli lásky k bližnímu v poslání řeholních kongregací a připomněl představeným, že jejich zakladatelé, jako například sv. Madeleine Sophie Baratová a ctihodná Maria Antonia Lalia, viděli tváře chudých jako znamení od Boha pro své poslání.
"Ježíš k nám promlouvá skrze naše bratry a sestry v nouzi; v každém daru, který jim dáváme, se odráží Boží láska," zdůraznil papež a poté přítomné řeholníky povzbudil: "Snažte se roznítit ducha bezplatnosti a nezištné lásky, který poznamenal počátky vaší přítomnosti v církvi. Ten je zdrojem světla na naší cestě a účinnou protilátkou, jak v sobě i ve svém okolí překonat kulturu nadbytku, individualismu a sociálního rozkladu, která v naší době bohužel převládá".
Zdroj: Vatican News, anglická sekce