Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František poslal z nemocnice poselství Evropské lidové straně

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace12. 6. 2023, 10.30
TiskTisk

Během zotavování v nemocnici poslal papež František vzkaz největší politické straně v Evropském parlamentu. V dopise Evropské lidové straně (EPP), který Svatý stolec zveřejnil 11. června, papež vyzval politiky, aby byli jednotní v otázkách, které se týkají základních etických hodnot a důležitých bodů sociální nauky církve.

image:Image 34/source/orig/33779_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-5.jpeg
Nemocnice Gemelli v Římě
Foto: Vatican Media

"Křesťanský politik by měl přistupovat k problémům s rozvahou, odmítat oportunistická řešení a vždy se pevně držet kritérií důstojnosti osoby a obecného dobra," uvedl papež František. "V tomto ohledu máte velmi bohaté dědictví, z něhož můžete čerpat a přinést do evropské politiky svůj originální příspěvek, totiž sociální nauku církve. Pomyslete například na dva principy solidarity a subsidiarity* a jejich ctnostnou dynamiku."

Svatý otec dopis podepsal 9. června, dva dny poté, co podstoupil tříhodinovou operaci kýly. Ve svém poselství Evropské lidové straně papež dále uvedl, že lidské bratrství považuje za "velký inspirativní princip" pro řešení problémů migrace a péče o planetu. "Myslím si, že bratrství může být zdrojem inspirace i pro ty, kteří chtějí dnešní Evropu znovu oživit, aby plně odpovídala očekáváním svých národů i celého světa. Protože evropský projekt dnes může být pouze projektem globálním," řekl František. "Drazí přátelé, nezapomínejme na náš původ: nezapomínejme, jak se zrodila sjednocená Evropa; nezapomínejme na tragédii válek 20. století," uzavřel své poselství Svatý otec.

*Subsidiarita (z lat. subsidiaris – pomocný, podpůrný od subsidium – pomoc, podpora) znamená princip subsidiarity, politickou zásadu, podle níž se rozhodování a zodpovědnost ve veřejných záležitostech má odehrávat na tom nejnižším stupni veřejné správy, který je nejblíže občanům. Vyšší úrovně správy mají rozhodovat jen tam, kde si to povaha věci vyžaduje. Princip subsidiarity je prohloubením myšlenky demokracie, je opakem centralismu a zdůrazňuje decentralizaci a úlohu samospráv.

Evropská lidová strana (EPP) je středopravicové politické uskupení v Evropské unii, které tvoří 40 stran z celé Evropy, včetně německé Křesťanskodemokratické unie, francouzských Republikánů, italské Forza Italia, španělské Lidové strany a irské Fine Gael. Strana byla založena jako Křesťanskodemokratická skupina v roce 1953 a její kořeny sahají až k ctihodnému Robertu Schumanovi, který je znám jako jeden z klíčových "otců zakladatelů" Evropské unie.

Zdroj: CNA

Focusy

Papež František Církev a společnost

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou