V neděli 8. září ráno sloužil papež František mši svatou pro věřící v Port Moresby na Papui-Nové Guineji. V papuánském hlavním městě se začínalo brzy ráno, mše začala kolem osmé hodiny ranní místního času. Podle místních úřadů se jí zúčastnilo asi 35 000 lidí, včetně premiéra země Jamese Maradeho. Po slavnostní bohoslužbě během modlitby Anděl Páně v Port Moresby Svatý otec vyzval k jednotě mezi národy a vyjádřil své znepokojení nad nedávnými záplavami v Lurdech.
Ve své homilii se papež František zamyslel nad dnešním čtením z evangelia, které popisuje uzdravení hluchého muže s vadou řeči. Zaměřil se zejména na dva prvky příběhu: Ježíšovu blízkost a vzdálenost hluchého muže. "Hluchý muž byl vzdálený, protože pocházel z Dekapole, země obývané pohany daleko od náboženského centra Jeruzaléma. Byl odříznutý od světa, izolovaný, vězeň svého hluchoněmého stavu,“ řekl papež.
Svatý otec zdůraznil, že Boží odpovědí na tuto vzdálenost – kterou, jak poznamenal, jsme někdy pocítili všichni – je blízkost. Evangelium ukazuje Ježíše, jak se vydává na periferie a setkává se s lidmi na okraji společnosti, aby se dotkl jejich života a odstranil každou vzdálenost. „Svou blízkostí Ježíš léčí lidskou němotu a hluchotu. Vskutku, kdykoli se cítíme vzdálení nebo se rozhodneme držet dále od Boha, od svých bratří a sester nebo od těch, kteří jsou od nás odlišní, uzavíráme se, zabarikádujeme se před okolím... Ježíš se však přibližuje a stejně jako hluchému člověku nám říká: „Effatha“, to znamená „otevři se“ (Mk 7,34),“ uvedl papež František ve své homilii.
V závěru svého kázání papež naznačil, že dnešní evangelium má zvláštní poselství pro obyvatele Papuy-Nové Guineje: "Možná máte pocit, že jste odděleni od Pána nebo od ostatních, ale to není správné: jste sjednoceni v Duchu Svatém, sjednoceni v Pánu, a Pán říká každému z vás: „Vy, bratři a sestry, kteří žijete v Tichomoří, otevřete se! To je to nejdůležitější: otevřít se Bohu, otevřít se bratřím a sestrám, otevřít se evangeliu a učinit z něj kompas pro svůj život,“ uzavřel Svatý otec svou promluvu.
Papež František po mši svaté v Papui-Nové Guineji vyzval k míru a péči o životní prostředí. „Ne zbrojení a vykořisťování našeho společného domova. Ano setkávání národů a kultur, ano harmonii mužů a žen se stvořeními,“ vyzval Svatý otec. Nakonec papež vyjádřil znepokojení nad zaplavením lurdské jeskyně. Oblast Hautes-Pyrénées na jihozápadě Francie zasáhla silná bouře, která způsobila značné záplavy. Přívalové deště způsobily, že se řeka Gave de Pau, která protéká Lurdy, v pátek večer vylila z břehů. Část svatyně byla zaplavena a jeskyně Massabielle byla na několik hodin uzavřena. Nebyl hlášen žádný zraněný a zbývající část poutního areálu zůstává otevřena pro veřejnost a poutníky.
„Kéž Panna Maria posiluje jednotu rodin, činí sny mladých lidí krásnými a odvážnými, utěšuje seniory, nemocné a trpící," modlil se papež František k Matce církve. Papež také prosil Pannu Marii, aby se přimlouvala za mír, zejména za tuto velkou oblast světa, Asii, Oceánii a Tichomoří.
V neděli odpoledne dorazil papež František po dvouhodinovém letu do města Vanimo, aby navštívil místní katolíky a vyjádřil své uznání misijní činnosti církve. Poděkoval za práci misijních kněží a řeholních sester, kteří tuto oblast evangelizovali od poloviny 19. století, i za práci současných misionářů, kteří cestují do vzdálených oblastí, aby tam hlásali evangelium. „Kostely, školy, nemocnice a misijní střediska kolem nás svědčí o tom, že Kristus přišel, aby přinesl spásu všem, aby se každý mohl rozvíjet v celé své kráse pro společné dobro,“ řekl papež.
„Vy jste zde odborníky na krásu, protože jste jí obklopeni! Žijete v nádherné zemi, bohaté na velké množství rostlin a ptáků, kde člověk zůstává stát s otevřenými ústy tváří v tvář barvám, zvukům a vůním. Pozoruje přírodu, která kypí životem a evokuje obraz ráje!“ řekl Svatý otec a podotkl, že „existuje ještě krásnější podívaná – podívaná na to, co v nás roste, když se navzájem milujeme. Naším posláním je právě toto: skrze lásku k Bohu a k našim bratřím a sestrám všude šířit krásu Kristova evangelia.“
Svatý otec povzbudil místní věřící, aby byli misionáři také „doma, ve škole, v pracovním prostředí, aby všude – v lesích, na vesnicích i ve městech – krása krajiny odpovídala kráse společenství, v němž člověk miluje.“
Papež zároveň apeloval na překonání osobních, rodinných a kmenových rozmíšek, aby byl z lidských srdcí vyhnán strach, pověry a magie, aby byl učiněn konec destruktivním postojům, jako je násilí, nevěra, vykořisťování nebo alkohol a drogy. To jsou zla, která „uvězňují a činí nešťastnými mnohé bratry a sestry.” František Papuánce žádal, aby si uvědomili, že „láska je silnější než toto všechno a její krása může uzdravit svět, protože má své kořeny v Bohu. A to říkám zvláště vám, děti, s vaším nakažlivým úsměvem a bujarým veselím, které tryská na všechny strany.“
Zdroj: Vatican News, anglická sekce