Papežova 39. apoštolská cesta a čtvrtá zahraniční cesta v tomto kalendářním roce právě začala. Letadlo italského vlajkového dopravce ITA vzlétlo z římského letiště Fiumicina patnáct minut před desátou. V Bahrajnu se papež zúčastní závěrečné fáze fóra věnovaného dialogu pro lidské soužití mezi Východem a Západem. Dnes odpoledne po příletu do Awali pronese papež svůj první projev během setkání se státními představiteli, občanskou společností a diplomatickým sborem.
Papež František opustil nejmenší stát světa a vydal se do nevelkého Bahrajnského království. Devětatřicátá apoštolská cesta začala odletem z mezinárodního letiště Fiumicino v Římě v 9,40 hodin. František, první papež, který navštíví Bahrajn, přijíždí do této blízkovýchodní země Perského zálivu, kolébky šíitského islámu, na pozvání civilních a církevních úřadů. Do Awali ho dopraví Airbus A330 společnosti ITA Airways s nulovým dopadem na emise CO2.
Bahrajn je ostrovní stát ležící v Arabském zálivu mezi Saúdskou Arábií a Katarem. "Království dvou moří", jak zní význam slova "Bahrajn" v arabském jazyce, je ostrovní země, kterou obývá více než jeden a půl milionu lidí a kterou tvoří souostroví 33 ostrovů. Během návštěvy František navštíví města Awali a Manama. Převážnou většinu křesťanů v zemi, 15 % obyvatel, tvoří cizinci, kteří zde pobývají z pracovních důvodů. Celkem 70 % obyvatel tvoří muslimové. Počet katolíků je přibližně 161 000.
Na letišti Awali papeže přivítá bahrajnský král, korunní princ, tři další synové panovníka a jeden vnuk. Přílet na leteckou základnu Sakhir je naplánován na 16:45 místního času (14:45 v Itálii). Po oficiálním přijetí a zdvořilostní návštěvě panovníka, krále Hamada bin Isy bin Salmána Al Chalífy, je naplánován uvítací ceremoniál na nádvoří "Sakhirského královského paláce", královského sídla, které se nachází v pouštní oblasti severovýchodně od vesnice Zallaq a automobilového závodního okruhu, který od roku 2014 hostí Velkou cenu Formule 1 a další závody. Poslední událostí prvního dne Františkova pobytu v Bahrajnu je setkání se státními představiteli, občanskou společností a diplomatickým sborem.
Cesta do Bahrajnu, která je naplánována do 6. listopadu, se koná v době, kterou otřásají různé konflikty, včetně toho na Ukrajině. Mír, který dnešní svět nutně potřebuje, je jedním z ústředních témat této návštěvy, která se koná u příležitosti "Bahrajnského fóra pro dialog: Východ a Západ pro lidské soužití", setkání, jehož cílem je budovat mosty dialogu a šířit mezilidské bratrství. Papež se 4. listopadu zúčastní závěrečné fáze tohoto fóra věnovaného dialogu o lidském soužití mezi Východem a Západem.
Další hlavní události návštěvy této blízkovýchodní země jsou naplánovány na 5. listopadu, kdy bude papež předsedat mši svaté na bahrajnském národním stadionu a setká se s mladými lidmi ve škole Nejsvětějšího srdce. Apoštolská cesta s mottem "Pokoj na zemi lidem dobré vůle" skončí 6. listopadu. V tento den je v hlavním městě Manámě v kostele Nejsvětějšího srdce Páně naplánováno modlitební setkání a modlitba Anděl Páně s biskupy, kněžími, zasvěcenými osobami, seminaristy a pastoračními pracovníky. František se tam pomodlí Anděl Páně a pak se vrátí do Awali. Po oficiálním rozloučení František odcestuje do Říma.
Apoštolská cesta do Bahrajnu, země, kde vedle sebe žijí různé etnické a náboženské skupiny, se ponese ve znamení dvou dokumentů. První v chronologickém pořadí je Dokument o lidském bratrství pro světový mír a lidské soužití , který papež a velký imám Al-Azhar podepsali 4. února 2019 v Abú Zabí během apoštolské cesty do Spojených arabských emirátů. Druhým je encyklika Fratelli tutti zveřejněná 4. října 2020. „Vytrvalý a odvážný dialog“, píše se v této encyklice, „se nedostane do zpráv jako střety a konflikty, ale nenápadně pomáhá světu žít lépe, mnohem více, než si možná uvědomujeme“.