Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež František o úctě k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a touze napravit nenapravitelné

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace6. 5. 2024, 10.01
TiskTisk

Během mezinárodní konference v Římě u příležitosti 350. výročí zjevení Nejsvětějšího Srdce Ježíšova svaté Markétě Marii Alacoque ve francouzském Paray-le-Monial papež František znovu vyzval ke znovuobjevení této úcty, která je spojená vždy s prvními pátky v měsíci.

image:Image 56/source/orig/55732_fotky-k-clankum-na-web-4.png
Canva.com

Zhruba 150 účastníků, kteří se 1.–5. května sešli v Římě na konferenci "Náprava nenapravitelného", diskutovalo o aktuálnosti kající pobožnosti k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, a to zejména v současném kontextu katolické církve poznamenané skandály zneužívání, které otřásly vírou mnoha věřících a vyvolaly hlubokou potřebu nápravy.

Ve svém projevu papež připomněl, že princip pokání se často vyskytuje v Písmu svatém, ale v Novém zákoně nabývá podoby duchovního procesu v rámci vykoupení, které přinesl Kristus a jeho oběť na kříži.

"Novost zde spočívá v tom, že zjevuje milosrdenství Pána vůči hříšníkovi. Pokání tedy přispívá ke smíření lidí mezi sebou, ale také ke smíření s Bohem, protože zlo spáchané na bližním je zároveň proviněním vůči Bohu."

Papež František připomněl, že název konference povzbuzuje k naději, že každá rána může být zahojena, i když je hluboká: "Úplné odčinění se někdy zdá být nemožné, když přijdeme o blízké nebo o majetek, nebo když se některé situace stanou nezvratnými. Ale úmysl nahradit škodu a učinit tak zcela konkrétně je pro proces usmíření a návrat míru do srdce zásadní."

Aby pokání bylo skutečně křesťanské, musí předpokládat dva náročné postoje: uznání vlastní viny a prosbu o odpuštění. "Vskutku, každé pokání, ať už lidské nebo duchovní, začíná uznáním vlastního hříchu," řekl papež. "Právě z tohoto upřímného uznání škody způsobené bližnímu a z hlubokého a upřímného pocitu, že byla zraněna láska, se rodí touha po nápravě".

Na druhé straně prosba o odpuštění "znovu otevírá dialog a projevuje touhu obnovit pouto v lásce k bližnímu", zatímco náprava, nebo dokonce pouhá touha po nápravě, zaručuje opravdovost prosby o odpuštění. "Tímto způsobem, pokud nelze zcela napravit nenapravitelné, se může vždy znovu zrodit láska, která činí ránu snesitelnější." Na závěr papež František vyjádřil přání, aby konference "obnovila a prohloubila význam pobožnosti k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu a prvních pátků, které zavedla svatá Markéta a která je dnes poněkud zapomenuta nebo neprávem považována za zastaralou.

Pobožnost k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu, zavedla koncem 17. století svatá Markéta Maria Alacoque , kterou později oficiálně uznal a schválil papež Klement XIII.

Zdroj: Vatican News

Focusy

Papež František Život z víry

Mohlo by vás zajímat

image:Image Čas prázdných kostelů
Čas prázdných kostelů Tomáš Halík
Cena: 233 Kč
image:Image Štěstí, kde ho nečekáš
Štěstí, kde ho nečekáš Jacques Philippe
Cena: 224 Kč
image:Image Církev na kolenou
Církev na kolenou Jeremy Jennings
Cena: 134 Kč
image:Image Radost z Boha
Radost z Boha Marek Vácha
Cena: 260 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou